Vinyyli vs CD

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Toisinkuulija
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Käyhän tuo konserttikiertueen mainoksesta. :) Vakavammin puhuen uskon että esim. professionaalista laadukasta klassista ja jazzia saadaan äänitteille jatkossakin koska eivät ne nytkään ole mitään tuottoisimpia kultakaivoksia ja käyttäjäkunta lienee sitoutunutta niin nyt kuin toivottavasti jatkossakin.

Näin uskon minäkin. Lähinnä tarkoitin tätä ns. suurille massoille tehtävää musiikkia. Nuorethan tästä varmaan eniten kärsii, toki ovat jo tottuneet saamaan kaiken nyt ja heti vieläpä ilmaiseksi. Ehkä hieman liian tunteella meni tuo edellinen stoori...
 
Hei,

Tämä kysymys ei mennyt varmaankaan oikeaan paikkaan, pahoittelut siitä.
Onko kellään muulla ollut ongelmia Beogram 5005 ja 180 gramman levyt. Kuuntelun loppupuolella kelkka mekanismi ottaa levyyn kiinni, ilmeisesti reunaan. Onkohan tuo mitenkään säädettävissä?
 
Sisältää ehkä kaikki kliseet mutta samalla myös asiaa:
 
Fermeriltä asiaa LP vs CD ja kuulijan (omasta) subjektiivisuudesta:
 
Kiinnostavaa verrata kahta audioaiheista videota. Ensimmäisen videon tekijä on hillitty ja asiansa faktoihin perustava. Fremerillä taas ei ole muuta kuin oma mieltymyksensä ja sarja kyseenalaisia teknisiä väitteitä. Fremerin paniikinomainen julistus tuntuu olevan aika yleinen piirre nykyisessä vinyylikultissa. Paljon ääntä ja vimmaa, hyvin vähän substanssia. Toki poikkeuksiakin on.
 
^Samalla huomio kiinnittyy videoiden yhtäläisyyksiin, kysymykseen onko kyse teknisestä erosta vai subjektiivisesta kokemuksesta.
Ensimmäisessä videossa todettiin että masteroinnin ollessa sama, kuulijat suosivat CD:tä. Samalla aiemmin oli todettu että käytännössä masteroinnit eivät (koskaan?) ole samoja, Fermerin pointti oli ettei ole "oikeaa" ja "väärää" vaan vain henkilökohtainen preferenssi, joka hänen tapauksessaan lienee selvä :D

Asiaa voidaan vatvoa loputtomasti mutta onko siihen mitään tarvetta tai syytä? Valitset haluamasi formaatin ja ennenkaikkea sen levyn joka sinulle antaa eniten. Ei ole mitään syytä etteikö se joskus ole CD ja toisinaan LP tai kenties joku muu.

Steven Wilson sivuaa aihetta:
 
Takaisin
Ylös