Videoita laitteistoistanne ja kuunteluympäristöstä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja MPS
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Ok kaikki ... tack kuitenkin kun vaivauduit selvittämään asiaa ... ehkä kyselen vielä tutulta arvostetulta pitkän linjan kitaristilta antaako hän saman selityksen.
 
Hyvin oot kyllä saanut tilan eristettyä. Tais olla jonkinmoinen projekti?
 
Kuinka paljon Tuben kautta ääni on kirkkaampi huoneesta ... "karkea heitto"?
Vaikea sanoa, pitää kokeilla vaikka kuulokkeilla saako jotain järkevää referenssiä.

Edit.
Äkkiä kokeiltuna tabletilla Youtubesta streamaten ja Beoplay HX kuulokkeilla kuunneltuna sanoisin että sekä alimmat että ylimmät taajuudet ovat aavistuksen vaimentuneita "livenä" kuultuun verrattuna ja toisto on muutenkin pehmeämpi, ei niin skarppi eikä dynaaminen. Tämä ei suuresti yllätä kun ajatellaan että ääni on ajettu ensin kännykän, sitten Youtuben ja lopuksi tabletin ja Bluetooth kuulokkeiden (ei nämäkään mitkään ihmeeliset ole) häviöllisten pakkausten läpi - ihme että jotain kuuluu..
 
Viimeksi muokattu:
"Riittävä" vastaus ... kiitän! Sydänsilmät vastauksellesi, ei MA:lle.
 
Viimeksi muokattu:
  • Tykkää
Reaktiot: MPS
Tylsä lauantai ennenkuin illan elokuva alkaa, nimittäin lentsu päällä ja tullut nojatuoli ja sohva tutuksi. Sen kunniaksi lyhyt video iltajatseista olohuoneen ja keittiön välisestä avaruudesta..


PS: omalla päätelaitteella videossa normaalit värit, mutta YouTuben kautta ihan perseellään ja näkyy pinkkinä (?) nuo, en tiedä mistä johtunee..
 
Viimeksi muokattu:
Koitetaanpa tällaista lähes kymmenen vuoden tauon jälkeen täältä. Sattui DT pyörimään ja kuvasin hetkisen videota. https://drive.google.com/file/d/1qX5UZyecFMOroSrtM4JHaaIsNWeevIkR/view?usp=drivesdk
Siis oliko jokin kännykän mikki äänityksessä?

Käytännössä bassot on 15 db keskialuetta ylempänä ja diskanttia ei kuulu ollenkaan. Tuollaiselta tuo ei voi kuulua livenä, joten mikki pilaa kaiken? Tai sitten jokin tietokoneen tekemä äänen muokkaus on ollut taustalla?
 
Siis oliko jokin kännykän mikki äänityksessä?

Käytännössä bassot on 15 db keskialuetta ylempänä ja diskanttia ei kuulu ollenkaan. Tuollaiselta tuo ei voi kuulua livenä, joten mikki pilaa kaiken? Tai sitten jokin tietokoneen tekemä äänen muokkaus on ollut taustalla?
Kännyllä nappasin. Mikkiä epäilen itsekin syypääksi. Tulipa kokeiltua.
 
  • Tykkää
Reaktiot: K.K
Takaisin
Ylös