roiene
Käyttäjä
- Liittynyt
- 20.8.2006
- Viestejä
- 1 729
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Pöh. Älä luota minuun. Olen ymmärtänyt, että toisinaan tarvitaan notch-filter -piiri tekemään tasaus jos vaste on kohollaan tai kuopalla jollain taajuudella... Vastaavasti sopivalla elementillä ja torven geometrialla saadaan loistavan suora vaste... Itse olen todennut moisen tylsäksi ja vaativaksi jo simulaatiotasolla.K J Manner sanoi:Tarvitseeko nuo tractrix-torvet useinkin notch-filter -piiriä tasoittamaan vastetta? (jatkoa illan proggiksesta https://foorumi.hifiharrastajat.org/showthread.php?40209&p=659800&viewfull=1#post659800)
"jjahifi" kirjoitti: "Geometria voi poistaa notch-filterin tarpeen kokonaan." Mutta entä tractrix? Sehän on kai sentään aina sama, vai? http://en.wikipedia.org/wiki/Tractrix
Liitteenä BMS 4550 -driverin käppyrää.
DIA sanoi:Jouni, heivaa ne onnettomat Avantgardesi pellolle. Löytyi paljon parempaa:
http://www.hifimaailma.fi/etusivu_uutiset.htm#1196106408
http://www.scienceandsons.com/ph2.php
![]()
DIA sanoi:Jäätävän kokoisia laitoksia... (Height 1200mm, Width 810mm, Depth 640mm )
Tuo DIY-kapistus on mielenkiintoinen myös siinä mielessä, että käytetty torviratkaisu ei ole eksponentiaalinen. Siis tuo matalien äänten torvi. Tuottaa käsittääkseni hieman erilaisen vasteen kuin eksponentiaalinen torvi, joka on enemmän vakiosuuntaava ja geometriariippuvainen...DIA sanoi:Ja diy teos, joka on hyvin omaperäinen ja erilainen positiivisessa mielessä:
http://www.volvotreter.de/new_system.htm
Kappas. On se sittenkin eksponentiaalinen jos ei näkö ihan heitä. Katsoin sitten liian nopeasti kuvaa.DIA sanoi:On se. Sivuilla on enemmän juttua tötteröiden tekemisestä. Tässä kuvassa muoto näkyy paremmin:
(KUVA POISTETTU)
jjahifi sanoi:Kappas. On se sittenkin eksponentiaalinen jos ei näkö ihan heitä. Katsoin sitten liian nopeasti kuvaa.