Thorens 320 säätäminen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Henrik
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
joo luulen et tuo auttas jos sitä jousen puristusta sais vähän löysättyä.. Mut ei oo noin pientä avainta nyt millä sen sais avattua.. Tuo kitkakytkin kanittaa kyllä luistaessaankin nyt niin paljon että varmasti se hihna luistaa..
 
Koeta puhdistaa kitkapyörä kuten Mallas edellä neuvoi.Mikäli hihna on venynyt niin Thorensiin saa alkuperäisiä hihnoja PCE-systemsiltä Tupoksesta
Kannattaa jokatapauksessa ostaa alkup. hihna vaikka varalle kun niitä vielä on saatavana. :)
 
Hainpa Clas Ohlsonilta sopivat työkalut ja nyt sain sen kitkapyörän auki.. Ei se likanen ollut, mutta säädin sitä hihnapyörää hieman ylemmäs jolloin se jousi on samalla löysempi ja kitkaa vähemmän. En ole vielä kokeillut vaikuttiko mitään, mutta hypoteesi on että hihna pysyisi paremmin kun ensinnäkin se hihnapyörä on ylempänä ja toisekseen kytkin luistaa enemmän.. Saa nähdä..

Sitten toinen onkelma.. VTA tuossa on aika pahasti pielessä, eli toisinsanoen varren nokka on alhaalla. Tämän säätämiseenhän varren tolpassa on 2 kuusiokolo ruuvia joista lukitus avataan ja sitten säädetään kohdalleen ja lukitaan.. Ei ongelmaa tässä.. Mutta kun säädin tuon olevinaan kohdalleen, niin neulan nostinvarsi jää auttamatta liian ylös.. Pystyyköhän sitä säätämään alemmas helposti, itse en ainakaan keksinyt miten... Vai pitääkö koko soitin purkaa ja säätää sisältä käsin..

Muutenkin tuo VTA jäi vähän arvailujen varaan.. onko oikea asento siis niin että kun neula on alhaalla, niin varsi on vaaterissa levyn päällä? Mikäli tuon niin säätää niin sitten tuolle neulan nostimelle täytyy kehitellä joku ratkaisu..
 
Okei se ratkeskin.. piti käyttää vähän raakaa voimaa ja repiä koko se lifti irti ensin.. Sitten kun sen oli nykässyt irti ja laittanut takas rupes korkeuskin säätymään.. Kai se oli vaan jumissa..
 
Ei tuo tuolla hihnalla kyllä pelaa ollenkaan.. Kokeilin vähän lyhkäsemmällä (tod näk liian kireällä) projectin hihnalla ja se pysyy paikallaan kaikissa tilanteissa.. Pitääpä siis laittaa hihna ostoslistalle.
 
suckho sanoi:
Ei tuo tuolla hihnalla kyllä pelaa ollenkaan.. Kokeilin vähän lyhkäsemmällä (tod näk liian kireällä) projectin hihnalla ja se pysyy paikallaan kaikissa tilanteissa.. Pitääpä siis laittaa hihna ostoslistalle.

Hihna vaan vaihtoon.Ja osta siihen suosiolla Hortensian oma hihna-niitä saa PCE-systemsiltä.Tai ainakin sai vielä keväällä.Tai sitten voi kokeilla sitä keittämistä eli kastaa vanha hihna kiehuvaan veteen lyhyeksi aikaa. Pitäis kutistua hieman ja voi olla että toimii vielä jonniin aikaa.
 
Hain juuri Tampereen Highend Studiosta Thorenssin orggishihnan.. Tämä näyttäs olevan kaksinkerroin 255mm pitkä vrt. mitä eilen mittailin sitä soittimessa ollutta niin se oli jotain 275mm. Ja se ei ollut Thorenssin logoilla varustettu, muutenkin se näytti luistavammalta ja kiiltävämmältä materiaalilta kuin tämä. 24 EUR kärsin, kallista kuminauhaa, toivottavasti toimii..

Thorens Overhaul Guide dokkari sanoo hihnan pituuksista:
Min length: 260mm for pulleys <13mm diameter
Min length: 265mm for pulleys >13mm diameter
Max length: 275mm for all belts

Lisäksi sanotaan että kaikki tarjolla olevat Thorens hihnat ovat liian tiukkoja. Tarkoittaako tämä sitten sitä että tuota hihnaa tulisi hieman venytellä ennen käyttöä vai antaa löystyä ajan kanssa..
 
Jos remmin paikalleenasettaminen aiheuttaa subchassiksessa selvää asentomuutosta (reilua vetoa kohti moottoria) on todennäköistä että hihna on liian tiukka / lyhyt. TD-320:ssa tuo on helppo todentaa tarkkailemalla subchassiksen ja ulkorungon kulmia.
 
Huh.. Teinpä tuossa n. 4 tuntia remonttia.. Avasin koko soittimen ja tutkin mitä se on syönyt sekä siivosin sisältä vuosien pölyt, karvat, hiukset, yms roskan... Lisäksi kävin kaikki irrotettavat liittimet läpi CRC:llä ja näin sain ilmeisesti korjattua pienen hurinan mitä kuului aina kun neula oli alhaalla, nyt ei kuulu mitään hälyääniä, hiljainen peli on kyllä.

Remontissa ilmeni että joku on tehnyt "virityksiä" ennekin tuohon.. Osa lehtijousista tuntui liian löysiltä ja väliin oli lisätty rikkoja. Irroittelin jouset ja vääntelin niitä vähän jotta ottavat enemmän vastaan ja laitoin väliin kiilaksi palat 2-puoleista teippiä jotta jousen "lähtökulma" on vähän enemmän vastaan.. Nyt tuon sai hyvin vaateriin säädettyä.

Lisäksi puhdistin kaikki pyörät alkoholilla, kiillotin levylautasen tummuneen reunan hammastahnalla, ja öljysin laakerit. Pyörii muuten hyvin, kellotin 1min 50sek pelkällä aluslautasella pyöräyttämällä. Eilen säädin jo VTA:n kohdalleen ja nyt vielä irroitin äänirasian kertaalleen ja lyhyiden äänirasiapiuhojen molempien päiden liittimet CRC:llä läpi. Lisäksi laitoin äänirasian (Denon DL 160) väliin mukanatulleen balanssilätkän. Kahdestakin syystä, nostamaan hiukan äänivarren päätä, kun VTA on nyt ihan pohjalla ja silti ei ihan riitä. Toisekseen tuo Denoni on hyvin kevyt rasia, 4.8g.

Sitten lopuksi laitoin Thorensin orggis hihnan ja sehän sopi kuin nakutettu ja toimii 100%. Vaikka tuo vaikutti vähän lyhyeltä niin itseasiassa se tuli löysemmälle kuin tuo projectin hihna, varmaankin venyy paremmin.

Nyt saa säätö hetkeksi riittää.. Clash soimaan ja Olvi auki.

Kiitos kaikille avusta!

PS. Jos joku haluaa säätövapaan soittimen niin ei kannata ostaa vanhaa Thorensia :)

PPS. Ai niin, löysin soittimen sisältä yhden ylimääräisen osan, tai oikeastaan 3 yhteen käypää osaa. Pitääpä laittaa jossain vaiheessa kuva jos joku tietää mitä ne on.. Ilmeisesti ei kovin tarpeellisia :)

PPPS. Oho, automaattinen loppukatkasu ei enää toimi, ennen toimi. No oikeastaan mulla oli vähän mielessä tahallisesti kytkeä se pois käytöstä kun on vähän rasittavaa et moottori sammuu joka puolen välissä ja sit saa startata uudelleen. Mukavampaa soittaa niin että vaihtaa levyt lennossa.
 
Sitten kun haluat loppukatkaisun taas vireeseen, sen liipaisupiste säädetään soittimen sisältä löytyvän äänivarren tyveen kytketyn 'viuhkan' asentoa rukkaamalla. Soittimen peltipohja tulee irrottaa ja soitin nostaa vaikka kahden kirjapinon varaan siten että alapuolelta mahtuu operoimaan.
 
Joo tein sen aukaisun (juurikin kirjapinojen varassa, ylläri!) ja katselin vähän mistä se toimii, näkyy se toimivan mut liian myöhään vaan :) Oikeastaan tuo on aika hyvä noin et halutessa saa stopin heilauttamalla vartta hieman keskelle.
 
Onneksi olkoon kun sait soittimen viimein iskuun ;)
Nyt kun se soi ja kukkuu niin säädöt pysyy paikallaan hyvin.
Omassa TD 325 soittimessa katson kerran vuodessa että plintti on suorassa ja se on siinä.
Laitahan viestiä miten demoni tuossa pelaa!
 
Kyllä tuo Demon DL-160 minusta tuohon ihan passaa.. En osaa oikein arvioida kun ei ole tuosta soittimesta paria päivää enempää kokemusta. Aluksi mulla oli Denon siinä ilman lisälätkää, mutta sillon soittimen säädöt oli muutenkin perseellään joten ei oikein voi arvioida eroa. Nyt se on lisälätkän kans ja mielestäni soi hyvin. Pro-ject Debut III:een verrattuna eroa on että tuo Thorens ei pidä ylimääräistä meteliä. Toisaalta, vähän sellainen tuntuma on että Pro-jectilla olisi ollut vähän tarkemmat tai tiukemmat bassot. Jotenkin tämä Thorens tuntuu pehmeämmältä tai pyöreämmältä soundiltaan, mitenkähän sitä kuvailisi. En kyllä laita päätäni pantiksi että näin oikeasti on, mutta sellainen tunne kuitenkin. Debutissa mulla oli akryylilautanen ilman mitään mattoja ja RCA piuhat vaihdettu Taskerin C-850:stä tehtyihin lyhyiin pätkiin. Ehkä vähän tekisi mieli modata tuota tiukempaan suuntaan, mikähän siihen sitten oikea lähestymistapa olisi..? Kumimaton tilalle jotain muuta..? Soitin piikeille..? Tuosta piikkaamisesta, mites noita ihmiset on piikeille laittanut, se pohjapeltihän varmaan pitää heittää mäkeen ainakin..? Toisaalta haluan kyllä pitää pölykannen soittimen päällä ja vielä saranoilla, ja sehän on siinä pohjassa kiinni..
 
Hyvät tviikkausohjeet löytyvät saksalaisen firman Phonophono sivuilta: http://www.phonophono.de/pdf/phono_verbesserung.pdf

Ainakin kumimatto kannattaa mielestäni vaihtaa akryyliseen (esimerkiksi jotain tämän tapaista http://cgi.ebay.de/Plattentellerauf...58811ee891&_trksid=p3286.c0.m14#ht_1601wt_902 tai http://cgi.ebay.de/Plattentellerauf...562e13ec1f&_trksid=p3286.c0.m14#ht_1453wt_941), jonka _alle_ (!) laitetaan ohut huopamatto. Mikäli huopamatto laitetaan päälimmäiseksi, tulee siitä staattisen sähkön myötä yleensä pikku harmia. Myös ohuella korkkimatolla voi tuunailla. Itse käytin Thorensissani noissa osissa Pro-jectin tuotteita. Jos haluat Thorensiin erittäin hyvin soivan rasian, kannattaa kokeilla japanilaista Dynavectorin edullisinta mallia.

Thorensin sointi on aina ollut minun makuuni jotenkin hieman kuollut ja dempattu. Oikeanlaisella virittämisellä siitä kyllä saa kutakin miellyttävän äänen ulos. Soitin on varsin laadukas ja lujaa tekoa.


suckho sanoi:
Kyllä tuo Demon DL-160 minusta tuohon ihan passaa.. En osaa oikein arvioida kun ei ole tuosta soittimesta paria päivää enempää kokemusta. Aluksi mulla oli Denon siinä ilman lisälätkää, mutta sillon soittimen säädöt oli muutenkin *****ään joten ei oikein voi arvioida eroa. Nyt se on lisälätkän kans ja mielestäni soi hyvin. Pro-ject Debut III:een verrattuna eroa on että tuo Thorens ei pidä ylimääräistä meteliä. Toisaalta, vähän sellainen tuntuma on että Pro-jectilla olisi ollut vähän tarkemmat tai tiukemmat bassot. Jotenkin tämä Thorens tuntuu pehmeämmältä tai pyöreämmältä soundiltaan, mitenkähän sitä kuvailisi. En kyllä laita päätäni pantiksi että näin oikeasti on, mutta sellainen tunne kuitenkin. Debutissa mulla oli akryylilautanen ilman mitään mattoja ja RCA piuhat vaihdettu Taskerin C-850:stä tehtyihin lyhyiin pätkiin. Ehkä vähän tekisi mieli modata tuota tiukempaan suuntaan, mikähän siihen sitten oikea lähestymistapa olisi..? Kumimaton tilalle jotain muuta..? Soitin piikeille..? Tuosta piikkaamisesta, mites noita ihmiset on piikeille laittanut, se pohjapeltihän varmaan pitää heittää mäkeen ainakin..? Toisaalta haluan kyllä pitää pölykannen soittimen päällä ja vielä saranoilla, ja sehän on siinä pohjassa kiinni..
 
Joo maton vaihto on ollut mielessä.. Tuleekohan tuon VTA säädön kanssa ongelmia, kun tuo nykyinen kumimatto lienee n. 5mm paksu ja nuo akryylit tai korkit on yleensä ohuempia.. VTA on tällä hetkellä niin alhaalla kuin menee joten jos tuohon ohuemman maton laittaa niin sitten sitä ei kyllä saa enää kohdalleen. Tosin tuossa äänivarren tolpassa on tuollainen muovinen rinkula joka ottaa vastaan, voisi olla että sen saisi pois ja sitten varsi laskeutuisi vielä alemmas..
 
suckho sanoi:
Joo maton vaihto on ollut mielessä.. Tuleekohan tuon VTA säädön kanssa ongelmia, kun tuo nykyinen kumimatto lienee n. 5mm paksu ja nuo akryylit tai korkit on yleensä ohuempia.. VTA on tällä hetkellä niin alhaalla kuin menee joten jos tuohon ohuemman maton laittaa niin sitten sitä ei kyllä saa enää kohdalleen. Tosin tuossa äänivarren tolpassa on tuollainen muovinen rinkula joka ottaa vastaan, voisi olla että sen saisi pois ja sitten varsi laskeutuisi vielä alemmas..
On noita 5 mm paksujakin: http://cgi.ebay.de/Plattentellerauf...geNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ht_1154wt_941

Tuossa firmassa on paljon erilaisia akryylilautasia, ja tässä on toisennäköinen 5 mm paksu: http://cgi.ebay.de/Plattentellerauf...562d7f43ff&_trksid=p3911.c0.m14#ht_1193wt_941

Itse ehdottaisin siis huopa+akrryliyhdistelmää tai akryyli+korkkiyhdistelmää. Ainakin Pro-Jectin huopa- ja korkkimatot ovat todella ohuita.

Lisäksi ottaisin vielä käyttöön Michelin levyklampin tai jonkun muun vastaavan tuotteen.

Soittimen tasapainotushan pitää sitten säätää uudelleen, kun kumimattoa raskaampi akryylilautanen on paikoillaan.
 
Tuo 6mm paksu 284mm olisi kyllä aika ideaali Thorenssin lautaselle ainakin kokonsa puolesta..
Onko sitten niin että tuollanen ei toimi suoraan metallin päällä ilman huopaa välissä?

http://cgi.ebay.de/Plattentellerauflage-aus-PLEXIGLAS-6mm-stark-D-284mm_W0QQitemZ370202593787QQcmdZViewItemQQptZPlattenspieler?hash=item5631cb49fb&_trksid=p4634.c0.m14.l1262

Toisaalta mietin toimiskohan DIY vaihtoehto Bilteman "TIIVISTEMATERIAALI, KUMIKORKKIA, 3,0 MM X 500X1000 MM" matosta.. Tekis tuosta 2 kerroksisen maton, päällimmäiseen iso reikä labelille ja alempaan pieni reikä tapille.. Tietty tarkan ympyrän leikkaaminen voi olla vähän haastavaa..
 
suckho sanoi:
Tuo 6mm paksu 284mm olisi kyllä aika ideaali Thorenssin lautaselle ainakin kokonsa puolesta..
Onko sitten niin että tuollanen ei toimi suoraan metallin päällä ilman huopaa välissä?

http://cgi.ebay.de/Plattentellerauflage-aus-PLEXIGLAS-6mm-stark-D-284mm_W0QQitemZ370202593787QQcmdZViewItemQQptZPlattenspieler?hash=item5631cb49fb&_trksid=p4634.c0.m14.l1262

Toisaalta mietin toimiskohan DIY vaihtoehto Bilteman "TIIVISTEMATERIAALI, KUMIKORKKIA, 3,0 MM X 500X1000 MM" matosta.. Tekis tuosta 2 kerroksisen maton, päällimmäiseen iso reikä labelille ja alempaan pieni reikä tapille.. Tietty tarkan ympyrän leikkaaminen voi olla vähän haastavaa..

Tottakai se toimii ilman huopamattoa. Minä vain pidin äänestä enemmän sen huopamaton kanssa.

Biltemasta saa myös pieniä pyöreitä korkkitarroja (noin 3 cm läpimitaltaan). Olen nähnyt sellaisen levymaton, jossa näitä oli muutamassa paikassa isomman levylautasen kokoisen päällä, niin että levyn kosketuspinta on suhteellisen pieni. Tuollainen on näköjään eBayssäkin myynnissä: http://cgi.ebay.com/CORK-PLATTER-MA...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4399456641. Eipä tuollaisen kokeileminen kauheita maksakaan.
 
Jep jep.. Täytyypä harkita jos tilaisi tuon akryylilätkän sitten.. Voihan sitä sitten kokeilla huovalla ja ilman, tosin tuo minun projectin huopa on sen alle vähän liian pieni (27cm), mutta kyllähän sillä ainakin kokeilla voi. Muutenkin tykästyin tuohon akryyliin kun projektissa oli akryylilautanen, se vaan oli vähän liian iso. Paras olisi juuri tuollainen vähän levyä pienempi. (Niin ja kuulemma tuo korkki aiheuttaisi astetta enemmän hellasäröäkin, hehe.)
 
Onpas tämä nyt vaikeaa... Paljonkohan tuon akryylilätkän halkaisijan kannattaisi olla? Thorenssin metallilautanen on 300mm halkaisijaltaan mutta siinä on tuollainen pieni kynnys ja tuon hieman korkeamman keskiosan halkaisija on 285mm. Tuolla ebayn kaupassa akryyli lätkiä löytyy halkasijoilla 284, 293, ja 300mm. 300mm on pois laskuista liian leveänä, mutta onkohan tuo 284mm sitten liian pieni..? Se kyllä asettuisi varmaan aika hyvin tuohon metallilautasen kynnyksen kohdalle, mutta leveys ei riittä tukemaan levyä koko uritetulta osalta. 293mm tukisi koko levyn, mutta akryylin ja metallilautasen väliin jäisi pieni rako sen kynnyksen takia, joka vielä korostuisi jos alle laittaisi huovan.

Sanokaas kumpi olisi parempi, leveämpi akryylilätkä joka tukee koko levyn, mutta väliin jää reunoille pieni rako, vai kapeampi lätkä joka asettuu metallilautaselle tasaisesti mutta ei tue levyä ihan reunoille saakka? 284mm puoleasta puhuisi sekin että sitä saa 6mm paksuna, joka olisi ehkä parempi kuin 5mm.
 
Takaisin
Ylös