Mika K
Hifiharrastaja
Setä muistaa laittaa sitten raporttia siitä miten homma etenee siellä etelässä (aivan niinkuin ilman tätä ei olisi laittanut) 
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mika K sanoi:Setä muistaa laittaa sitten raporttia siitä miten homma etenee siellä etelässä (aivan niinkuin ilman tätä ei olisi laittanut)![]()
Mika K sanoi:No nykyään kun tuon juniorin kanssa kulkee niin jokapaikka on setiä ja tätejä pullollaan. Eikös olekin hyvä selitys![]()
Fundeeraaja sanoi:Hommasin 26mm koivuliimapuulevyä. Mitat on nyt 1001 x 630 mm. Tästä pitäisi alkaa. En tiedä onko liian kuollutta kamaa. No jos täytyy viritellä, niin pannaan tankki laulamaan takapuolelta joitakin millejä pois, elementin ympäriltä. Mitä viisaammat ovat mieltä, tarviiko siivet ja minkä levyiset? Miten alareuna baffelista onko normina että lattiassa kiinni vai voiko laittaa säätöpiikit etureunaan? Meinasin laittaa aavistuksen takakenoon.
Fundeeraaja sanoi:Paffellit odottava elementtejä. Ja tietysti viimeistelyä, jos sitä edes ehtii viimeistellä. On seuraava malli suunnitteilla, katsotaan miten käy. On jonniin verran ylimääräistä vaneria joista voisi tehdä seuraavan version.
No, kunhan saa savut näistä.![]()
Jansku sanoi:Eri baffelirakenteita on netistä tullut tutkittua, mutta ratkaisu tulisi luultavasti olemaan jokin noista linkistä löytyvistä.
http://www.auditorium23.de/PHY/Plaene.html
Ehkä myös tuollainen hallitusti resonoiva voisi tulla kyseeseen.
http://www.6moons.com/industryfeatures/rondo/rondo.html
Huojentavaa kuulla ettei kokeilu jää pelkästään tuohon ensimmäiseen versioon.Onko suunnitelmissa kokeilla epäsymmetrisempää sovitusta baffeliin?Meinaan, sopivassa paikassa epäsymmetrinen sovitus parantaa huomattavasti toistoa tasottaen kuoppia ja harjuja.Jansku sanoi:Uskon että näitäkin baffeleita pystyy kehittämään mutta varmasti muitakin rakenneratkaisuja tullaan testaamaan. Jokatapauksessa Supravoxit ovat osoittaneet jo tässä vaiheessa suurta potentiaalia. Tulevaisuus näyttää mihin suuntaan niiden kanssa mennään. Intoa viedä näitä eteenpäin kyllä riittää.
Toistaiseksi kaiuttimmien sointia vaivaa lievä värittyneisyys.
pappa sanoi:Tuohon voin yhtyä sehän on baffeleiden perusvika !
Suprat ova erittäin ronkeleita etupään äänilähteille
En ole kokeillut mutta veikkaan että Naim tyyli edustaa toista ääripäätä eikä ole eduksi Suproille??? Suproista lähtee alemmalta keskualueelta ylöspäin vaikka kuinka paljon informaatiota jos vain vahvistus on sovitettu timmiin Baffeleiden kanssa .
Jos basso tuntuu värittömältä johtuu se mahdollisesti tottumuksesta koteloidun kaiuttimen värityksiin?
Vahvarit jotka perustuu Push And Pull suuriin wateihin tai virran ja jännitteen suuriin muutoksiin ei ole tässä eduksi , veikkaan ?.
SE vahvari ja korkean hyötysuhteen elementti luo pienillä äänenvoimakkuuksilla sellaisen määrän "Mikrodetailia" johon muunlaiset konstruktiot ei pysty niinkuin periaatteessa( No muilla on taas muita vahvuuksia)
Pappa
punssi sanoi:Huojentavaa kuulla ettei kokeilu jää pelkästään tuohon ensimmäiseen versioon.Onko suunnitelmissa kokeilla epäsymmetrisempää sovitusta baffeliin?Meinaan, sopivassa paikassa epäsymmetrinen sovitus parantaa huomattavasti toistoa tasottaen kuoppia ja harjuja.
punssi sanoi:Ovatkos baffelimiehet jo baffelisimulaattoreihin tutustuneet?
http://www.tolvan.com/
Bastaa en ole itse kokeillut mutta Edgellä näkee mukavasti miten sijoitus vaikuttaa.
K J Manner sanoi:Kolme kuvaa ylhäältä nähtynä. Takasiipimalli ja putkitoteutus syntyi piirtäessä ideaksi.![]()
DIA sanoi:Tämä olisi hyvää matskua ...