Signature

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Audiotupa
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Minusta taas käsittämättömän hienot, ihan sama missä värissä :)

Jo aikojen alussa, kun tämä "parkkitolppa" vai miksi sitä silloin sanottiin, tuli ensimmäisen kerran harmaana ulos, katselin tätä ihastunein silmin. Joku vuosikymmen tässä välissä oli ajatuksena, että kaivan jostain käytettynä sen originaalin parin itselle vaikka kakkoskaiuttimeksi.

Harrin muotoilu on puhuttanut aina, joten siinä mielessä helppo itselle.
 
Ja jos saataisiin vielä patamallisesta subbarista digi malli, niin siinä ois hieno yhdistelmä 👍
 
On ne vaan niin käsittämättömän rumat, ettei mitään rajaa, varsinkin mustana :eek:

Valkoinen taas, melko näkyvä "inno-tolppa" muutoin lämpimin murretuin sävyin toteutetussa olohuoneessa, jos tuolllaisia itse harkitsisi.

Kas kun valmistaja ei tarjoa optiona mitään laajempaa sävyskaalaa tuotteilleen, jotka sopisivat paremmin monenlaiseen sisustukseen.
Ite myös mietin näin tätä ulkonäköasiaa kun ekat kuvat näin, mutta ihan livenä silmien edessä tilanne muuttui. Näiden perusvärien käytöllä on syynsä, se optio laajalle sävyskaalalle aiheuttaisi tiettyjä juttuja jotka erikoisvärissä lisättäisiin hintalappuun
 
Kyllä kerrassaan 6040R koukuttaa! Tätä on ihan pakko kuunnella, ja ihan sama mitä laitetaan soimaan, aina toimii.

Tästä tulikin mieleen se asia kun jotkut tuskailevat soundin kanssa näillä alumiinisilla. Glm ohjelman avulla soundin saa toki säädettyä studiomonitorissa millaiseksi haluaa, mutta yleensä ajatellaan että täytyy kovasti akustoida ja homma kunnossa.

Tämän kajarin kanssa pääsee helpolla. Soundi on erilainen kuin merkin studiomonitoreissa tai G sarjassa. Nämä viimeksimainitut on jossain kohtaa hieman tarkempia, mutta myös kylmempiä ja tylsiä. 6040R ei nosta esiin asioita vaan toistaa kokonaisuuden, siis musiikkia.

Jos äänenpainevarat riittää normaaliin kuunteluun, en näe edes subia pakolliseksi, bassotoisto on voiman ja paineen sijaan tarkka, sävykäs ja erotteleva. Mutta ennenkaikkea se kokonaisuus, musiikin rytmillinen seurattavuus, melodia ja sävyt on ihan eri juttu kuin vaikkapa 8340 tarkkailukajarilla, jolla toki on helppo kaivaa eri instrumentit esiin hyvin seurattaviksi.

Hinnanero 8340 ja 6040R välillä on iso, mutta sanoisin että tämä parkkimittari pistää musan kuuntelussa paremmaksi kuin vaikkapa 8351A, älkää antako koon hämätä, 40 sarja tarkoittaa tässä vain fyysistä kokoa, ääni on isompi.
 
Kävi siinä pari kuuntelijaa toteamassa saman mitä olen tästä huippukajarista sanonut. Ensimmäinen kommentti oli että eipä ole koskaan kuullut näin hienoa bassotoistoa noin pienestä kajarista, tai vähän isommastakaan…

Musiikki vei mennessään ja huomio keskittyi aineettomuuteen, isoa ilmavaa soundia joka pakottaa jalan vispaamaan mukana.

Suosittelen tulemaan kuulolle, kajarit soimassa normaalissa huoneessa jota ei ole akustoitu. Itse en muuta omaan olkkariin huolisi tämän kuultuani.
 
Mieluusti kuulisin kokemuksia, miten esim vertautuu muihin saman kokoluokan geneihin tai vaikka onesseihin?
Jos verrataan vaikkapa 8340 malliin, ok, ne saa halvemmalla vaikka ostaisi tukevat jalustatkin alle.

Tämä 6040R on ihan eri puusta veistetty. Huomatkaa että kotelo on suljettu, eikä kotelon takaosassa ole sitä syvennystä liittimille, plus että kotelon sisältä puuttuu vahvistin ja kiemurteleva refleksiputki. Siis kotelotilavuus käytännössä reippaasti suurempi kuin vastaavan kokoisessa studiomallissa.

Miten sitten vertautuu? No, äänenpaineissa menetetään hieman, mutta äänenlaadullisesti laitan tämän omakohtaisesti kaiken 8351A mallin alapuolella olevien yläpuolelle. 6040R on musiikkia, helppo kuunnella ihan tavallisessa huoneessa kuten mulla täällä, ei siis akustointia.

7k€ hinta saattaa monesta tuntua oudolta, varsinkin kun miettii mitä 8340A kustantaa, mutta tämän kun kuulee, tietää sen jälkeen että ääni on vähintäänkin 7k€ arvoinen. Kaikki jotka tätä meillä kuulleet, on suorastaan ihmetellyt, miten voi olla näin huikea soundi noin pienessä kajarissa, ja varsinkin bassotoisto on semmosta jota kukaan ei uskoisi kuulevansa kaiutinta katsomalla.
 
  • Tykkää
Reaktiot: sol
Tämä erittäin mainio kaiutin nyt kuultavissa Hifihuoneella Tampereella. Parkanoon tulee myös uudelleen kuultavaksi, soundi on niin hyvä että pakkohan se on.
 
6040R jälleen kuultavana! Tämä on mielenkiintoinen kajari, ja hieman soundiltaan poikkeava muihin malleihin nähden, suljettu kotelo osin tekee sen myös.

Tämä kannattaa kuulla jos haluaa yksinkertaisen mutta erittäin laadukkaan systeemin olkkariin, ja vieläpä tyylillä. Värivaihtoehtojakin normaalia enemmän kuin muilla G taikka 8000 sarjan kajareilla. 6040R malliin saa huippuhyvän vaihtotarjouksen, ja tuote on ehdottomasti hintansa väärti.
 
Moni varmaan ajattelee että on vaan laitettu kiinteä jalka 8340 malliin jne, mutta 6040R on ihan erilainen kuin 8000 sarja.
Tässä pari kuvaa josta huomaa että kotelo on tyystin erilainen muutenkin kuin kintun osalta

20240215_202938.jpg20240215_202910.jpg
 
6040R olisi kyllä mielenkiintoista kuulla. En ole niin innostunut Genelecin soundista, mutta näissä toteutustapa on vähän erilainen, joten voisi sopia paremmin omaan pirtaan.
 
6040R olisi kyllä mielenkiintoista kuulla. En ole niin innostunut Genelecin soundista, mutta näissä toteutustapa on vähän erilainen, joten voisi sopia paremmin omaan pirtaan.
Juuri tätä tarkoitan. Ehdottomasti kuulemisen arvoinen, ja kun allekirjoittanutkin aikoinaan harrastanut muutakin kuin genelec soundia, tiedän mitä moni hifisti ääneltä hakee.
 
Miten on arvon harrastajat, siivotaanko ketjua roskasta hieman?
Ihan kevyesti voi laittaa roskikseen tämän päättömän tajunnanvirran. Jos joku jää sitä kaipaamaan niin genelec ketjusta sitä löytyy pilvin pimein. Tosin ei sielläkään kukaan sitä ymmärrä.
 
On nyt tullut vallan kuunneltua tätä 6040R älykaiutinta. Jotenkin niin helpot kuunnella, ihan kuuntelemalla ja taustalla soiden. Tätä ei voi olla suosittelematta, tietenkään genelec diggarille, muttta ihan kaikille hifiharrastajille jos äänenlaatu on se mitä harrastukselta haetaan.

Tulevana viikonloppuna voisin näitä soitella, ja tietenkin myös 1234A monitoreja. Voi tulla itse toteamaan mistä on kysymys. Seitsemän tonnin kajari ei ole tietenkään halpa, mutta sen hintaimen jalustakajari passiivipuolella ei ole mikään harvinaisuus, harvinaista on kyllä se, että sillä kyseisellä passiivisella päästäisiin edes lähelle 6040R soundia.

Paikalle vaan kuulostelemaan, 6040R ansaitsee tulla kuulluksi. Ja myös nähdyksi, desing tuote menee olkkariin kuin olkkariin ilman suurempaa hellasäröä. Simppeli ratkaisu laatutietoisen korville ja silmille.
 
Olen pikaisesti kuullut tuon 6040R:n ja jäi kyllä hyvin positiiviset fiilikset. 1234A ei myöskään jättänyt kylmäksi. Mielestäni kannattaa käydä kuulolla. :)
 
6040R koukuttaa.... näitä tulee kuunneltua aamuin illoin. Jotenkin helpot kuunnella, sävykäs hieman lämpimään kallellaan oleva soundi. Tämä siis poikkeaa merkin muista malleista perussoundillaan. Laatutietoiselle loistava ratkaisu olkkariin, kannattaa kysyä tarjous! Vaihdossa kelpaa tietenkin Genelec sekä muukin laatuhifi.
 
Takaisin
Ylös