Radiokuuntelun uusi haaste

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja R Virtanen
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

R Virtanen

Käyttäjä
Liittynyt
18.5.2007
Viestejä
1 196
Kaupunki
Hyvinkää
Nyt heinäkuun alussa voimaan tullut ns must carry -velvoitteen lakimuutos pudottaa tyystin radion välittämisen pois kaapelitaloyhtiöistä. Verkkoyhtiöiden Telian, Elisan, DNA:n, ym kaapelitelevisioverkoissa ei enää tarvitse välittää Ylen radiokanavia. Asiaomalla kohdalla on jo totta. Yleisantennin kautta tulee radiokanavaista lähinnä suhinaa ja jyrinää.

On ilmeisesti palattava takaisin kirjahyllyyn niitattuun lapamato antenniin? Saattaa olla sellaisia nettiradioita, jotka voi liittää hifi-vahvistimeen. Liekö jotkut täällä kohdannut uutta radiokuuntelun vaikeutta?

Aika katkerana luin aiheesta. Uutisissa kerrottiin, että kaapeli-tv yhtiöiden mukaan radiokanavien välittäminen kaapelitelevisioverkoissa haittaa kaapelilaajakaista palvelujen kehittämistä. Eräs asiaa enemmän tunteva tuttu, piti ko perustetta kyseenalaisena. Radiokanavien välittäminen ei paljoa vie kaistaa muulta informaatiolta. Mene tiedä, mutta ikävä ratkaisu vuosikaudet Yleisradion konserttimusiikki tarjonnasta nauttineelle. Miinus kymmenen pistettä ja syvä paheksunta.
 
Lapamato täällä käytössä. Asiaintila ei välttämättä ole niin huono kuin kuulostaa, ainakin omassa asunnossa kanavat kuuluvat todella hyvin ja kuuluu sellaisiakin kanavia, joita ei kaapelin kautta kuullut.
 
On ilmeisesti palattava takaisin kirjahyllyyn niitattuun lapamato antenniin? Saattaa olla sellaisia nettiradioita, jotka voi liittää hifi-vahvistimeen. Liekö jotkut täällä kohdannut uutta radiokuuntelun vaikeutta?
Mulla oli taannoin haasteita saada ihan ilmateitsekin FM kuulumaan. Jossain vaiheessa jopa niin, että joutui chromecastia käyttämään kuuntelun mahdollistamiseksi. Jopa se oli liian "työläs" tällaiseen helppoon elämään ja pehmeään leipään tottuneelle. Onneksi uökoantenni ja lopulta digitan korjaukset lähetinpäässä sai Yle Suomen kuulumaan ihan stereonakin.

Kyl se fm on vaan se juttu, digistriiimi on paskaa jo senkin takia että aikamerkit ei tule oikea-aikaisina. Niin kuin silläkään mitään käytännön merkitystä olis, nykyaikana. Mutta hifiharrastaja on eri eläin.
 
Kaupunkikämpässä kaapelista kuuluu edelleen, muistaakseni (?) Telian (?) letku tulee seinään… ihmetellään sitten kun/jos katkeaa. Joku piuha sitten antenniliitäntään jos haluaa olla ULA:lla… ehkä ei tarvetta…

Olen möksällä tottunut kuuntelemaan combolla iPad > RadioPlayer > BT > Yamaha joten sekin on helppo vaihtoehto. Paraikaa soi RollFM letkeää lauantaimusaa.

Yamahan MusicCast sekin toimii hyvin kaupunkiasunnossa.

HiFi tai ei mutta riittää mulle kun en radio-ohjelmia nauhoittele tai kuuntele spotissa.
 
Minulla on kotona ja mökillä vanhanajan putkiradiot antennikytkennällä ja hyvin toimii. Toki noita hifilaitteita on tarpeeksi molemmissa ”mestoissa” lisäksi.
 
Viimeksi muokattu:
Vastaukseni liittyy löyhästi, en saanut Radio Helsinkiä (pystypolarisaatio, lähetin Helsingin Metsälässä)) kuulumaan ilmateitse oikein millään Tuusulassa hyvällä äänenlaadulla, joten rakensin n. aseman taajuudelle viritetyn HB9CV suunta-antennin. Mittakaavaksi antennipuomin pituus luokkaa 1m ja dipolien mitat 1,4m ja 1,7m

Tilanne parani jonkin verran, mutta epäilen jonkin häiriön roiskivan läpi. Täytyy seuraavaksi saada jostain RF-spektrianalysaattori lainaksi.

Vastaanotto ei pysy kunnolla stereona, olen kokeillut sekä Rotel digi-viritintä että vanhaa analogi-Yamahaa, sama vaiva.
 

Liitteet

  • HB9CV 89MHz.webp
    HB9CV 89MHz.webp
    150,2 KB · Katsottu: 72
Täällä ei edellään ole hurraamista Ylen radiolähetysten kuuntelu.:mad:
Kertaan. Elokuun lopulla yhteisantennin kautta useimmat YLE:n radiokanavat meni pahoin häiröisiksi. Alkoi hyvin ikävä humina laajalla taajuusalueelle joka todella kuuluu. Olen ollut vuosikaudet Yle 1:n upeiden konserttilähetysten kuuntelija. Isoilla veromarkoilla toteutetaan mm Musiikkitalolta huipputasoista tuotantoa, mutta nyt se ei tule laadulla perille saakka! Tosi Ikävää.

Ostin kokeeksi Clas Ohlsonilta kiinalaisen lapamato antennin. Ne olikin myyty Hyvinkäällä kaikki ja piti hakea Hämeenlinnasta asti. Oletin ja toivoin, että perinne väline auttaisi. Yle1 ja Suomi menivät sillä mahdottoman kauheaksi suhina-jyrinä meteliksi, paljon vielä huonommaksi kuin yleisantennin kautta. Käänteli johtoa sinne tänne. Lapamato silti virittyi kuitenkin ongelmitta (tietenkin🥵) joillekin kaupallisille, Radio Rock yms.

Olen ollut nyt yhteydessä Antennipalvelu Oy yritykseen ja koitan saada antenniasentajan kotiini. Tiedän, että se maksaa ja maksun saisi maksaa Telia tai taloyhtiö, mutta tuskin maksavat. Oletan, että krs-talo asuntoni on jonkinlaisessa taajuushäiriökentässä. Häiriö voi tulla esim alakerran liikkeiden ilmastointi koneista, tai vain sijainnista harjun alarinteessä. Kyse on 6-kerroksisesta v1964 rakennetusta talosta.

Huom minulla ei ole taitoja, tai mitään haluja alkaa esim. parvekkeelle viritellä "pellepeloton sydeemejä" yms joita tuossa joitain kuvailtu
 
Tälläkin foorumilla oli juttua, että kaapelioperaattorit lopettivat radiokanavien edelleen jakelun, koska yhteisantennijärjestelmien komponentti valmistajat lopettivat jo vuosia sitten varaosien toimittamisen yhteisantennijärjestelmiin radiokanavien osalta. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että enää hyvällä ulkoantennilla pystyy radiokanavat vastaanottamaan häiriöttä esimerkiksi YLE Radio 1 ja YLE radio Suomen.
 
, koska yhteisantennijärjestelmien komponentti valmistajat lopettivat jo vuosia sitten varaosien toimittamisen yhteisantennijärjestelmiin radiokanavien osalta. ...

, tähän ^ mä en usko sekuntiakaan.

Koska sitä samaa kaapelijärjestelmää jos jonkinnäköisillä taajuksilla ylläpidetään ja huolletaan yhä tänä päivänäkin.

En ole lähellekään ainoa, kellä intterwebbsin ihmeellinen bittimaailma aukenee nimenomaan yhteisantennijärjestelmän kautta.

t. ' RIF '
 
Jos siinä omassa virittimessä ei ole sitä 300 ohm. lapamatoliitintä, 75ohm liittimeen voi värkätä muutamassa minuutissa antennin.
 
Niin kyllä nettiradiolla välttyy näistä antenniongelmista joista en ole löytänyt tietoa silloin kun tilanne päällä.
Nytkin tiistaina fm-viritin tuotti hirveää säröistä mössöä ja tv-kuva (digi) pätkäili.
Turhaan tuli tarkastettua liittimet ja kirottua omat asennukset.
 
Tälläkin foorumilla oli juttua, että kaapelioperaattorit lopettivat radiokanavien edelleen jakelun, koska yhteisantennijärjestelmien komponentti valmistajat lopettivat jo vuosia sitten varaosien toimittamisen yhteisantennijärjestelmiin radiokanavien osalta.
Ei vaan lopettivat siksi kun laki ei enää vaadi niiden jakelua.
Näin ollen lopettivat kannattamattoman toiminnan. Perusteluina voivat esittää kyllä ihan mitä tahansa diipadaapaa.
 
Aikamerkin avullahan säädetään kellot oikeaan aikaan :)

Nykyään tietysti puhelimet saa aikasignaalin jostain atoomikellosta netin yli, mutta nostalgiasyistä ja muutenkin ihan hyvä se aikamerkki on. Niinku merisää, vaikka on foreca.

Mulla on varmaan antennissa jotain vikaa, kun tuntuu radiosta tulevan pääosin skeidaa. Ykkösellä välillä,on ihan hyviä puheohjelmia, mutta aika harvoin niitä tulee. On ne podcastit areenassa ja muualla tietysti, mutta niiden kanssa joutuu kuplaan aika helposti, kun itse saa päättää mitä kuuntelee.
 
  • Tykkää
Reaktiot: jr
Miksi joku aikamerkki on noin tärkeä? Ajan voi katsoa kellosta. Laadullisesti nettistream on ihan ylivoimainen kohisevaan FM:ään
Periaatteesta.

Toisekseen nettistriimin käynnistys on aina työläämpi kuin fm-tulon valinta viritinvahvistimesta.

Kolmanneksi Ylen kanavat ei löydy tietääkseni esim. tunein -palvelusta, mikä on omassa vahvarissani integroituna sovelluksena.

Chromecast on aina vaihtoehto, mutta vaatii sen chromecastin ja ohjaavan laitteen. Ja vaikka mulla on verkko omasta mielestäni aika kivasti jiirissä, pätkäisyjä tulee toisinaan. Tai muita epäjatkumoita.

Äänenlaatu. Subjektiivisesti koen fm-vastaanoton miellyttävämmäksi kuunnella, vaikka signaali olisi kuinka digitaalisessa muodossa jossain vaiheessa.

Helpoimmillaan ei tartte kuin naksauttaa kaukosäätimestä av-vahvariin virrat niin radio alkaa rokkaamaan. Mikä tahansa muu vaihtoehto vaatii enemmän toimenpiteitä, vaikka fyysinen rasitus olisikin varsin vähäinen.

Mutta kuten ketjun otsikosta ja aloituksesta käy ilmi, niin nettiradioistahan täällä pitikin keskustella... Ttukuitennii.
 
Takaisin
Ylös