Moderaatio tiedottaa: eduskuntavaaleihin asti (02.04.2023) kaikki rangaistavat politiikkaviestit saavat automaattisesti 10 pistettä eli 14pv lukuloman.
Käydessäni Valtteri-kirpputorilla Alppilassa olen törmännyt monelaisiin putkiradion putkiin. Itsepalvelupuolella yhdellä myyjällä on "loossi", jossa on erilaisia putkia myynnissä. Sieltä saa myös myyjän puhelinnumeron siltä varalta, että on kiinnostunut muista malleistä kuin esillä olevista..
Olen muuten omistanut huippuluokan transistoriradioita (esim Onkyo Integra T-9090 II) joita olen kuunnellut hyvistä kaiuttimista (Duntech Black Pearl) mutta kyllä tämä vanha putkiradio on 'something else' - äänessä on jotai magiikkaa - ja kauniskin se on
Uraltone kauppaa putkia netissä, käydäkin voi. Putiikki on helsingissä. Mitä putkia tuohon tarvitset? Osa tuon radion putkista on peruskauraa, mutta pari nyttemmin harvinaisempaa siellä näytti olevan, kuten EABC80, ECH81 ja EL95. Kaikki ECC-sarjan putket ovat peruskamaa, ja niitä valmistetaan edelleen paljon. Näitä harvinaisempiakin taitaa kuitenkin löytyä RPM Developmentsilta, jota pitää Glimin Markus Hihnala. Hinnat kympistä sataan euroon kipale. Noin karkeasti.