Orion Helsinki tour

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja PPU
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
kimmosto sanoi:
Eka kommentti tarkoittaa basson vähäistä jälkivärähtelyä dipolimaisuuden vuoksi ja toinen on ihan tavallista amerikkalaista ylilyöntiä kun sai hyvät tarjoilut :D

Tarjoiluja ei ole tietääkseni saanut ja tuskin tulee saamaankaan kun Hugh poika asuu Ausseissa ja on muutenkin siggen halveksuma epäinsinöörimäinen twiikkailija ;)

Ja onhan Hugh melkein kilpailijakin siggelle http://www.aksaonline.com/products/products_aksonics.html
 
Ahh, no Mark tietenkin tarjoili. Ja Markilla on Hughin musikaaliset vahvistimet. Nehän soi loistavasti jätelavakajareillakin.
Päivän provo BUSTED :D
 
Pasi P sanoi:
Ja Markilla on Hughin musikaaliset vahvistimet. Nehän soi loistavasti jätelavakajareillakin.

Ehkä se onkin niin. Oletko muuten suunnitellut testaavasi basso-osia hitsausmuuntajilla, jotta kartion massan hallinta tulee varmistettua läpikotaisin? Painava kartio vaatii kuitenkin virtansa, jotta vahvistimelle luvattu vaimennuskerroin toteutuu. Isommilla poikkeutuksilla vasta-smv:n tuottamat virrat saattavat jäädä kompensoimatta, vaikka pienillä poikkeutuksilla kaikki olisikin kunnossa. Dipoli on siinä mielessä ketku kone että ilmajousessa ei ole yhtään voimaa, joten kaikki on ripustuksen ja sähköjarrun varassa.
 
Aika uutta asiaa minulle. Olen kuvitellut että kun ilmajarrua ei ole, olisi vahvistimen helpommin kontrolloitavissa. Mutta kyllähän tuo jarrutusasia käy jotenkin maalaisjärkeenkin.
Eikös tuo pitäisi näkyä ihan vahvistimen virran tarpeessa (jarrutustilanteessa) vai meneekö monimutkaisemmaksi matikaksi?
 
Vahvistin ei toimi kovin hyvin jarruna, kun nuo nykyiset vahvistimet eivät juuri ota takatehoa vastaan. Liikkuvien osien vahvistimeen päin syöttämä teho (liike-energia muuttuu kelassa ja magneettikentässä jännitteeksi) menee puolijohteiden muodostamaan oikosulkuun.

Oikeaoppinen vahvistin (ehkä tulevat vahvistimet kohta D-luokassa) syöttäisi tehon takaisin valtakunnan sähköverkkoon. Sellaisella vahvistimella on mahdollista kontrolloida todella kaiutinkalvon liikettä.

Näin toimivat kehittyneellä taajuusmuuttajalla varustetut mootorikäytöt. Kohta kai sellaisia tulee sähköautoihin, joissa jarrutusenergia otetaan talteen johonkin varastoon.

Aikanaan jo Otalakin tutki niitä särömekanismeja, joita kaiuttimen takateho saataa aiheuttaa puolijohdevahvistimessa - puolijohde on tässäkin tilanteessa harvinaisen osuva nimi.

Vanhis
 
Pasi P sanoi:
Olen kuvitellut että kun ilmajarrua ei ole, olisi vahvistimen helpommin kontrolloitavissa. Mutta kyllähän tuo jarrutusasia käy jotenkin maalaisjärkeenkin.
Eikös tuo pitäisi näkyä ihan vahvistimen virran tarpeessa (jarrutustilanteessa) vai meneekö monimutkaisemmaksi matikaksi?

Joo, mulla meni vähän puurot ja vellit sekaisin. Jousivoiman kasvattaminen suurentaa Qe-arvoja eli heikentää vaimennuskykyä.
Kovempi jousivoima jelppii mikäli sähköinen jarruvoima on heikko, koska lisävoima nopeuttaa kartion pysähtymistä keskelle. Tämä on se puoli jutusta, joka uppoaa hyvin maalaisjärkeen.

Takaisinkytketty vahvistin kyllä jarruttaa, mutta jarrutusteho muuttuu pääteasteessa lämmöksi. Tämä on savuun johtava ongelma mikäli hillittävä liike-energia on suuri. Kartion massoilla ei savua tule, mutta oletan että vahvistimella ja Vahvistimella on tässä suhteessa eroa.
 
Jos koittaisi nyt viimeinkin kirjailla kuulohavaintoja Pasin Orioneista.

Kertauksena sen verran, että kyseessähän oli takaa tuetulla keskiäänisellä ja takadiskantilla varustettu versio. Pasi itse kommentoi tarvittaessa aktiivijakosuotimen asetuksia. Kyytiä Orioneille antoi ATI:n 12x60 watin AT6012 pääte, voimakkuutta sääteli Densen B-250 etunen ja signaalia syötti Densen B-400XS CD-soitin. Musiikkinäytteitä ehti kelkassa pyörähdellä useamman illan kuunteluissa melkoinen määrä, audiofiilijaskasta metallipöhinään ja ties mihin.

Kuuntelutilana toimi 35 neliön kerrostaloyksiö, jonka keskeinen tila on noin 5,5 metriä pitkä, 3,6 metriä leveä ja 2,6 metriä korkea. Kuuntelupaikka on pakotetusti noin 1,3 metrin päässä takaseinästä. Aloitin kuuntelut heittämällä Orionit kutakuinkin samoille sijoille, josta omat Dunlavy 4a:t marssitin eteiseen. Tällöin kuunteluetäisyys on noin 2,6 metriä ja kaiutinten etäisyys toisistaan suunnilleen saman verran. Sivuseiniin jää siis matkaa puolisen metriä ja etuseinään reilu metri. Suuntaus oli tuttuun tapaan aavistuksen ohi korvien.

Ensivaikutelma oli melkoisen koukuttava. Kuuntelin pitkän illan aikana levyn toisensa perään nautiskellen kaikin puolin erinomaisen rennosta ja luonnollisesta esillepanosta, pystymättä sen kummemmin keskittymään mihinkään soinnin erityispiirteisiin, puhumattakaan muistiinpanojen tekemisestä. Musiikki vei mennessään ja laitteisto unohtui.

Palstan keskusteluista olin lukenut, että pienetkin siirtelyt ja kääntelyt vaikuttavat hyvin voimakkaasti Orionin toistoon. Vaikka hihasta ravistettu sijoittelu tuntui toimivan mainiosti, halusin tietenkin kokeilla mitä väitteet sijoittelun tarkkuudesta tarkoittavat käytännössä. Ilmeisesti minulla kävi ensimmäisen sijoitteluheiton kanssa ns. peikkomainen flaksi, sillä seuraavat 10 siirtely-yritystä johtivat bassotoistollisiin katastrofeihin tai vähintäänkin sointibalanssin vinoutumiseen. Ensimmäisen sijoittelun tuloksesta en onnistunut juurikaan petraamaan, muuta päädyin kuitenkin lopulta hieman toisenlaiseen järjestelyyn. Orionit asettuivat huomattavan lähelle, noin 2,3 metrin päähän kuulijasta ja hieman leveään kolmioon, noin 2,4 metrin päähän toisistaan. Etuseinään jäi siis matkaa 1,5 metrin luokkaa ja sivuseiniin puolisen metriä. Suuntaus oli suoraan kohti kuulijaa.

Näillä asetuksilla Orionin bassotoisto asettui aika tasaiseksi ja vain hiukan yleistä tasoa voimakkaammaksi. Edelleenkin Orionin sointibalanssi osoittautui miellyttävän neutraaliksi tai tässä tapauksessa melko vaimeaksi kalustetussa huoneessa jopa hieman tummaksi. Missään vaiheessa Orion ei aiheuttanut kuunteluväsymystä olemalla räikeä, hyppimällä silmille, korville tai aikaansaamalla mitään muitakaan asiaankuulumattomia ääniä. Jos Orion yleensäkään aiheutti väsymystä, se teki sen olemalla aavistuksen pyöreä ja pehmeä keskialueen ja yläpään osalta. Hyvin kontrolloitu ja napakka, jopa kuivakka alarekisteri kuitenkin pelasti kokonaisuuden kuulostamasta tumpulta tai unettavalta. Toisenlaisista ratkaisuista olen kuitenkin kuullut huomattavasti "napsahtavampaa" iskuäänten toistoa.

Omimmillaan Orion tuntui olevan vähintäänkin puoliksi akustisen materiaalin seurassa. Useammin kuin kerran juutuin nautiskelemaan Santanan, Claptonin, John Lee Hookerin ja Eppu Normaalin (Valkoinen Kupla) musiikista. Rytmin toistossa Orion itse asiassa loisti yhtenä parhaista kuulemistani, sen verran kuulijan jalat ja pää heiluivat sopivan materiaalin yhteydessä. Suurin riski ajautua väsyttävään tasapaksuuteen oli pitkälle tuotetulla (ja kompressoidulla) sähköisellä materiaalilla, jota kuitenkin lopulta tulee kuunneltua aika paljon.

Äänikuva yllämainitulla sijoittelulla oli mukavan leveä ja luonnollinen. Suurpiirteisessä pehmeydessään ehkä liiankin luonnollinen tilanteeseen, jossa ei voi näköaistin avulla tarkistaa mistä suunnasta ja soittimesta mikäkin ääni tulee.Iso plussa Orionille kuitenkin tulee luontevasta aineettomuudesta ja epäkaiutinmaisuudesta. Edes miksaajan niin määritellessä ääni ei tuntunut kuuluvan häiritsevän selvästi kaiuttimen suunnasta. Orion ei kuvaillut yliluonnollisen tarkasti myöskään äänitteiden akustiikkaa, aitoa eikä keinotekoista.

Orionin aktiivinen jakosuodin ei ollut täysin hiljainen, tai sitten tai sitten Densenin ja ATI-vahvistimen kanssa muodostunut yhdistelmä imuroi jostain häiriöitä itseensä. Hiljaisina hetkinä kuuntelupaikalle kuului kohinaa ja hurinaa, kaiuttimen läheltä kuunneltuna myös sirinää. Kuuntelunautintoa nämä seikat kuitenkin häiitsivät vain pidemmissä täysin hiljaisissa kohdissa, eli aika harvoin. Toki mietitytti myös päätevahvistuksen osuus Orionin kokonaissuoritukseen, mutta tähän hätään en onnistunut haalimaan kasaan tarvittavaa kanavamäärää (6-8kpl) muunlaista vahvistusta.

Kaiken kaikkiaan Orioniin tottumisen jäljiltä referenssi kuulosti hieman kliiniseltä ja ylitarkalta, jopa kaiutinmaiselta. Myös takaisin veitsenterävään äänikuvaan palaaminen aiheutti pieniä vieroitusoireita. Lopulta joudun kuitenkin toteamaan ettei Linkwitzin näkemys huippuäänentoistosta ehkä tule koskaan olemaan minun teekuppini. Toisaalta jos tällaista ääntä saisi ulos jostain passiivisesta tai integroidusta (puoli)aktiivisesta kaupallisesta kaiuttimesta, ennustaisin sille aikamoista menestystä. Sen verran vakuuttavaa, miellyttävää ja yleispätevää on Orionin toisto.
 
Kiitos Mikko, hyvää kannattaa odottaa :D

Tuohon arvioon ei minulla ole juuri lisättävää. Omat fiilikset Orioneista ovat hyvin samankaltaisia kaikilta osin. Mukaanlukien havaintosi sijoittelusta. Tosin omassa huoneessa bassotoistollisia katastrofeja en lyhyelle seinälle sijoitettuna ole onnistunut bongaamaan. Enkä muutenkaan pidä sijoittelua kovin millintarkkana. Ehkä huoneeni on bassomoodien osalta hieman keskimääräistä anteeksiantavampi vaikka 40Hz korostusta löytyykin melkoisesti, millä tahansa sijoituksella.

Rytmisistä asioista ja bassotoiston heikkoudesta tuli pyyhkeitä Janin kämpässä kuunnelleilta ja epäilin silloin ja epäilen edelleen että että nämä havainnot ovat lähinnä huoneen koon (pituuden) asioita eikä systeemin. Myös tämä sinun arvoisi viittaisi tähän, kun sinulla huoneen mitat oli jokseenkin "laillisella" alueella, vaikka lähempänä minimiä sekin. Sopivassa ympäristössä bassotoisto on "napakka" ja hyvin kontrolloitu, juuri kuten sanoit. Ja vaikka on sanottu että Orion ei voi toimintaperiaatteensa vuoksi olla "prat", niin omakin havainto on että jalka todellakin tuppaa naputtamaan herkemmin kuin lähes millään kuulemallani systemillä. Toki olen tähän asiaan melkoisen jäävi ja muutenkin täysin väärä henkilö kommentoimaan..

Suodin ei ole täysin hiljainen mutta erityisesti ATI:n kera ei ylimääräisiä ääniä ole meillä pystynyt bongaamaan kuin max. muutaman kymmen cm päähän yön hiljaisuudessa. Ihmetyttää melkoisesti mistä kuuntelupaikalle asti kantautuvat kohinat olivat peräisin. Verkkohurinasta ei ilmeisesti kuitenkaan ollut kysymys? Sellaista ei ainakaan meillä kuulu pihaustakaan.

Suotimen asetuksista sen verran että diskantin taso oli aavistuksen (alle 0,5db) "standardiasetusta" suuremmalla tasolla. Havainnot ympäri maailmaa kertovat että takadisullinen Orion voi olla hyvin ronkeli diskantin tason säädölle. Havainnot tumma/liikaa diskanttia voivat olla jopa 0,5db säädöstä kiinni. Säädöt pitäisi hieroa kuuntelemalla huonekohtaisesti. Bassojen taso oli suotimesta säädetty n.1db verran "standarditasoa" alemmaksi.
 
Juu, tuosta pitikin sanoa vielä diskantin suhteen että minulla meni varmaankin takadiskantin ilot aika lailla hukkaan, kun kaiuttimien takana seinillä on paksut puuvillaverhut katosta lattiaan asti. Sikäli huone olisi kestänyt lievällä ohisuuntauksella höystettynä lisääkin hönkää yläpäähän.

Arvoitukseksi vähän jäi suhinan lähde, ei ehtinyt sitä metsästää kun oli mukavampi kuunnella musiikkia. Pientä verkkohurinaa kuului vain jos työnsi pään H-frameen, jotain ihan muuta pöhinää sinne kuuntelupaikalle kuului. Eikös sinulla Pasi ole voimakkuudensäätö vasta jakosuotimen jälkeen vai miten se oli?
 
Pasi P sanoi:
Havainnot ympäri maailmaa kertovat että takadisullinen Orion voi olla hyvin ronkeli diskantin tason säädölle. Havainnot tumma/liikaa diskanttia voivat olla jopa 0,5db säädöstä kiinni.

Tämä vaikuttaa olevan dipolidiskantin ominaisuus. Kotosalla operoin noin 1.5 dB ikkunassa, jonka sisällä ääni vaihtelee ylikirkkaan ja täystumpun välillä. Räikeillä levyillä (kuten Kolmas nainen: Elämän tarkoitus) on pakko vetää alimpaan asetukseen (+bassoa ylös pari dB) ja orkesteriklasarilla tai tumpuksi vedetyllä studiolla ylimpään. Suoran vapaakentän tarjoilee noiden puoliväli, joka on orkesteriklasarilla selkeästi tumppu, mutta räikeät pystyy vielä kuuntelemaan.
 
Mikko Tiihonen sanoi:
Juu, tuosta pitikin sanoa vielä diskantin suhteen että minulla meni varmaankin takadiskantin ilot aika lailla hukkaan, kun kaiuttimien takana seinillä on paksut puuvillaverhut katosta lattiaan asti. Sikäli huone olisi kestänyt lievällä ohisuuntauksella höystettynä lisääkin hönkää yläpäähän.

Arvoitukseksi vähän jäi suhinan lähde, ei ehtinyt sitä metsästää kun oli mukavampi kuunnella musiikkia. Pientä verkkohurinaa kuului vain jos työnsi pään H-frameen, jotain ihan muuta pöhinää sinne kuuntelupaikalle kuului. Eikös sinulla Pasi ole voimakkuudensäätö vasta jakosuotimen jälkeen vai miten se oli?

SL kieltää ehdottomasti käyttämästä kaiutinseinällä minkaanlaista imevää materiaalia. Tuota taustaa vasten en lainkaan ihmettele tummmuushavaintoasi. Oman havainnon mukaan, takadisulla varustettu Orion kykenee helposti tarjoilemaan myös ylikipakkaa ja rasittavuutta lähentelevää toistoa. Silloin kun disun taso on hieman suuri ja etuseinällä ei vaimennuksia ole. Sopiva kompromissi tasossa tällaisessa ympäristössä aiheuttaa minusta kaikkea muuta kuin pyöristelevän ja tumpun vaikutelman. Ei siitä ehkä sellaista maailman veitsenteräviintä erottelua ja iskutoistoa saa mutta uskon kuitenkin että huoneesi diskantin vaimennus vaikutti tähän asiaan merkittävästi. Ja nimenomaan pelkästään huonoon suuntaan. No, tämä toki vain puhdas mutu arvio.

Minulla on ollut passiivinen 6-ch volasäätö suotimen jälkeen mutta sittemmin olen siitä luopunut äänenlaatusyistä. Tällä hetkellä etusena toimii siis Benchmark DAC1:in volumesäätö. Tälläkin setupilla kohinat sun muut sirinät ovat siis hyvin maltillisia. Minkaanlaista hurinaa ei ole kuultavissa edes pää H-framen sisälle sijoitettuna.
 
Jep

Orionit alkavat hahmottua tulille. Diskanteiksi tulee Scan Speakin 9700 tekstiilit ja suotimeksi DCX-2496, ainakin aluksi. Diskantin alapäässä tapahtuva suuntakuvion leviäminen voi olla murhe, tai sitten ei - käytäntö kertoo paljon. Varmaankin kokeilen jossain vaiheessa diskantille suuntainta, sekä ilman suuntainta takadiskantilla. 9700 on mielestäni liian hyvä (siis kallis) takadiskantiksi, mikä olisi hyvä edullisempi vaihtoehto, jokin Seas ehkä?

Jussi
 
Oisko se enää silloin orkkis Orion? ;)
Pitäisköhän pläjäyttää nuppiosa kasaan W22NY ja T29CF elluista jotka voisi repäistä tuosta keksilöstä.Passiiviversio... :D
 
juujaajoo

Ei kai se orkkis liene. Fyysisiä mittoja on muutettu - kaiuttimesta tulee pienempi, basso-osa tulee mahdollisiman pieni ulkomitoiltaan ja on W-frame (elementit naamataulut ylöspäin), basso-osa on käänneltävissä ja haluttaessa sijoitettavissa erilleen paikaltaan kaiuttimen alaosasta, suotimeksi tulee Behringer, kaiuttimen runko tulee suorakaideputkea hiekkatäytteellä ja pohjalevy n. 15mm paksuista metallia, jonkin näköset tassut tulee aivan alimmaiseksi, ei tule Orionin kaarevia sivulevyjä, vaan n. 6cm syvyiset suorat puulistat verhoiluksi sivuille lattiasta ylös saakka, myös diskantti on eri mallinen.

Että tämmöistä tuloillaan...

Sitten onkin vuorossa pähkäilyä "lopullisista" kaiuttimista. Nykyiset suotimista modatut Xenonit - aikas hyvät, toimivat hyvin myös takaseinän lähellä ja suht' lähellä sivuseinääkin - muttei sentään aivan nurkassa. Ennen kaikkea modauksin soundi on kohdallaan, myös diskantin osalta. Sitten voisi kokeilla Magnepanin 1.6 höystettynä hyvällä subbarilla, ehkäpä Orioneitteni W-frameilla. Myös Martin Loganit pitää kopaista, kokoluokasta SL3 ja mahdollisesti hyvän monopolisubbarin kera.

Kaikki nuo on mahdoliisuus järkätä omaan olkkaan samaan aikaan, tosin vaatii vaivannäköä ihan jonkin verran.
Ai niin juu, jotkin kolmitie-Genelecit, esim. 1037 voipi tarvita kokeilla.


Jussi
 
Jussi,

Noissa sinun kikkareissa ei toki ole Orionin kanssa tekemistä muuta kuin toimintaperiaate. Mulle ihan sama miksi niitä kutsut mutta älä ainakaan Sigelle kerro noita Orioneiksi ;)

Mutta asiaan, hyvät niistä tulee ja kerrohan kun saat ensisavut.
 
[OT]Ja mun pikkuiset on AW-8 Excelit...
Tänään tein viimeisimmät modaukset valkoiseen 2007 mallistoon. Nyt on kaikki muut paitsi Rich Man's Elipsat näennäiserottelevia kilkattajia. Niiden rehevän ja tynnörimäisen aromin poistaminen on sen verran vaikeaa että antaa olla. Joissakin tapauksissa tarjoilevat perheen parasta saundia, joka ei ole ollenkaan huono juttu.[/OT]
 
Mr. KS,

OT passaa sinulta aina :D

Vähän arvoituksellista. Mitäs muutoksia teit notta moiset kilkattimet sait aikaan ja olikos muutos sitten +/- puolella?
Mitkä AW-8 Exelit ???
Rikkaan ukon ekselit tarjoilevat nyt perheen parasta ääntä?
 
Takaisin
Ylös