Kutvonen sanoi:
Huuto.net kieltää kohteiden mainostamisen sivustoilla, joissa mainostaminen on kiellettyä. Mielestäni tuo linkittäminen on mainostamista.
Mielestäni ei. Huutonetin sääntökohta pitää tulkita joko yksinkertaisesti mainostamiskielloksi (mikä tarkoittaa Hifiharrastajissa kaupallista toimintaa eikä harrastajan laitteiden myyntiä) tai viittaavan Huutonetin kohteiden mainostamiskieltoihin (mitä Hifiharrastajissa ei ole).
http://www.huuto.net/fi/saannot.php3 "...oman kohteen mainostaminen sellaisissa uutisryhmissä tai keskustelupalstoilla, joiden säännöt kieltävät mainostuksen, ovat kiellettyjä asioita,..."
--------------------------------------
Jos tällainen täällä kiellettäisiin, olisi se aika vahva kannanotto ja linjaus, jota olisi syytä perustella huomattavasti paremmin kuin on nähty. Itselleni tulee mieleen esimerkiksi sellainen todennäköisesti joskus eteen tuleva tilanne, jossa olen täällä pitänyt ilmoitustani tavarasta ja myöhemmin kokeilenkin huutokauppaa, kun tavara ei ole löytänyt ostajaa. En saisi edes ilmoittaa että se on siirretty huutokauppaan, vai?
Kiellettäisiinkö samalla keskusteluissakin huutokauppakohteisiin linkkaaminen, ehkä jopa keskustelu niistä? >
Mahdolliset ongelmat, kuvitellut tai todelliset, ovat muualla kuin siinä että nämä linkit ovat sallittuja. Huutokauppojen järkevyydestä (sen kyseenalaistamisesta) on nähty tässäkin hyviä puheenvuoroja. Mutta joskus se toimii, joskus ei.