Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Juuri näin kirjoitin.Siis täh? Nyt menee mulla ainakin sekasin toi. Eikö oikee tapa oo mitata etäisyys kaiuttimen takana olevasta seinästä (etuseinä) elementtiin![]()
Joo. Js sen seuraavan lauseen ois voinu jättää poisMyös näin kirjoitin , on vaikeaa.
ilmoittaa mitta etuseinään , etäisyys kaiuttimen elementteihin asti.

Ja etuseinä on se seinä mitä kytätään kuuntelu jakkaralta . Eli se kaiutinkotelon takaseinän takana oleva seinä on etuseinä . Mitta otetaan etuseinästä kaiutin elementtiin, jotka on siis kaiutinkotelon etuseinässä pääsääntöisesti .Kuntelupaikalta katsoen . NäinköMyös näin kirjoitin , on vaikeaa.
ilmoittaa mitta etuseinään , etäisyys kaiuttimen elementteihin asti.
Meillä päin tehtiin matkakeskus uusiksi ja kaikki peltiosat on kuparia. Kahden vuoden kuluttua näkymä oli kuin 80-luvulla DDR:ssä.Joo, meidän kylällä tehtiin joskus 80-luvulla kirkkoon uusi katto kuparista. ”Tuli nääs halvemmaks kun hopeinen” vastattiin hinnan kyselijöilleSe on tietenkin taivasalla, ja varmaan ilmassa oli rikkiä ja muuta enemmän (ehkä), mutta ei siinä mennyt kuin pari vuotta niin oli tasaisen tumma kauttaaltaan. Jotkut pelkäsivät että se muuttuu vihreäksi, ja olis pitänyt tehdä sinkkipellistä ja maalata, mutta ei vielä ole alkanut vihertämään.
Toisaalta taas on tullut purettua ja korjailtua 50+ vuotta vanhoja ajoneuvojen johtosarjoja, motskarienkin, ja jos ei nyt jossain roiskeille alttiissa paikoissa ole, niin ainakin tuon ajan japanilaiset ovat olleet hyvässä kunnossa, tinattuja muovisukallisia ”bullet” liittimiä myöten. Ei uudenveroisia, mutta ei uusimisenkaan tarpeessa.
Kyllä näinkin, mutta selkeyden vuoksi suosin kantaa, jossa asiaa katsotaan kuulijan näkökulmasta. Tämä vertautuu vaikkapa autoon, jossa eturenkaat on aina samassa paikassa.Etuseinä ja takaseinä riippuvat siitä, katseleeko asioita spotista kaiuttimiin päin vai kaiuttimista spottiin päin. Molemmille löytyy perustelut., erityisesti jos otetaan huomioon kulttuurierot. Siksi on syytä asiayhteydestä päätellä, kumpaa terminologiaa käytetään.
Mä väännän vielä rautalangasta tän: Oikea tapa mitata etäisyys kaiuttimesta, on elementin kohdalta. Ei kotelosta.
Olet kytkenyt kaiuttimet aivan oikein , katsoin vielä omasta Yamahan etusesta , front = edessä , rear = takana , back = takana.Hittó! Oonko kytkenyt leffateatterin kajarit ihan väärin. Front ja rear![]()
Nyt jätkät oikeasti huumori pois , joku saattaa käsittää asian väärin. Kaiuttimen takana on etuseinä ja pään takana on takaseinä.