MiniDSP

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Janne-ii
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Onko muuten muut huomanneet, että kaukosäätimen silmä ei ole enää niin herkkä kuin ennen? Ostain kanssaihmiseltä täältä toisen (uuden) kaukosäätimen, jolla ei ollu vaikutusta herkkyyteen. Tuntuu että suoraan kohti osoitettaessa napit ottavat noin joka toisella painalluksella, mutta kun kimpoaa jonkun seinän kautta niin toimii paremmin. Voi toki olla että laitteen silmä on jotenkin vioiuttunut tai likainen.
 
Onko muuten muut huomanneet, että kaukosäätimen silmä ei ole enää niin herkkä kuin ennen? Ostain kanssaihmiseltä täältä toisen (uuden) kaukosäätimen, jolla ei ollu vaikutusta herkkyyteen. Tuntuu että suoraan kohti osoitettaessa napit ottavat noin joka toisella painalluksella, mutta kun kimpoaa jonkun seinän kautta niin toimii paremmin. Voi toki olla että laitteen silmä on jotenkin vioiuttunut tai likainen.
Mä en tiedä missä vika, mutta mulla on myös ollut aina tosi epävarmaa se oman kaken toiminta. Mulla oli pitkään ohjelmoitu TV:n kake SHD:lle jolloin en tarvinnut paljoa sitä omaa kakea. Mutta se toiminto hävisi ja TV:kin vaihtui, joten nyt olen tuskaillut ton kanssa tovin. Jotain pitäisi keksiä, mutta en ole varma mikä toimisi.

Pitäisi tutkia jos saisi IR-toistimen, esim: https://www.amazon.de/Matters-Infra...V0TmFtZT1zcF9waG9uZV9zZWFyY2hfYXRm&psc=1&th=1
Jos tommoseen saisi ohjelmoitua sen, että TV:n komennot kääntyisi minidsp-muotoon, niin se olis passeli.

Toinen vaihtoehto olisi esim Raspberry Pi ja Flirc vastaanotin ja siitä verkon kautta SHD: Volumion APIin komentoja.

Molemmissa vaihtoehdoissa on enemmän huonoja kuin hyviä puolia. Mutta jotain pitäisi keksiä.
 
Minkähänlainen se v3. Kake on... Tuommoisellehan tuli tuki, mutta ei niitä kapuloita kyllä missään ole 😅
 
Vaikka ei kuulu varsinaisesti tähän, mutta tekisi mieli hakea minidsp:n kaveriksi Wiim Ultra. Tuota voisi käyttää tarvittaessa myös etulaitteena tai kytkeä se digitaalisesti minidsp:hen. Tuossa olisi yleisesti paremmin toimiva streamerin puoli. Plussana saisi television hdmi arc-liitäntään.
 
Ei kai tuommosta muutaman satasen laitetta toinna edes miettiä ku ostaa pois, kerta käyttöä on.
No tämä. Ja tuo pirulie on ränkätty monissa keskusteluissa ja testeissä hintaisekseen aika hyväksi laitteeksi. Ja tosiaan jos ääni ei itsessään miellytä, niin kytkee diginä minidsp:hen.
 
Mulla on mennyt tämän näköiseksi nuo laatikot.

katso liitettä 369702
Mulla oli yhdesä toisessa ohjelmassa sama vika ja Googlasin vähän. Löytyi korjaus, joka pätee myös miniDSP Device Consoleen. NVidian Control Panel esiin, Manage 3D settings, Program settings, valitse listasta tai Add-nappulalla (jos sulla on miniDSP Device Console auki, se näkyy ainakin mulla ekana Add-napin listassa). Antialiasing FXAA pois päältä. Käynnistä varoiks miniDSP softa uusiks niin pitäis toimia.
1760550002440.webp
Eli vika ei ollutkaan miniDSP sovelluksessa :D
 
En ole edes katsonut, että mikä grafiikkapiiri tuossa mini-pc:ssä on. Ei taida ainakaan nvidia olla, vaan jotain näitä intelin integroituja. Voisi jostain valikkojen syövereistä tuo sama asetus silti löytyä. Oman mausteen tuohon voi tuoda myös 4K telkkari näyttönä ja melko suuri työpöydän koon isontaminen.
 
Veikkaan silti, että tuossa nykyisessä minidsp:n käyttöliittymän versiossa on jokin bugi grafiikassa. Ei kai noita grafiikka-asetuksia pitäisi joutua normaalisti manuaalisesti säätämään. Vanhassa versiossa nuo laatikot näkyivät ihan oikein, vaikka telkka ja asetukset samat.

Tuohon kaukosäätimen vastaanottoon on tulossa korjaus, siinä on siis nykyisessä firmiksessä vika.
 
Viimeksi muokattu:
Se bugi olis joko Windowssin window managerissa tai NVIDIAn ajureissa, koska se esiintyy samalla tavalla monessa toisistaan riippumattomassa softassa. Se toinen softa jossa tän huomasin on VSCode, eli Microsoftin oma tuote.
 
No tämä. Ja tuo pirulie on ränkätty monissa keskusteluissa ja testeissä hintaisekseen aika hyväksi laitteeksi. Ja tosiaan jos ääni ei itsessään miellytä, niin kytkee diginä minidsp:hen.
Mulla just näin, WIIM Ultra edessä ja sieltä optisella Minidsp flexiin. HDMI Arc myös käytössä telkkarille.
 
Takaisin
Ylös