Laitampa muutaman hajatuksen Luxman 505uXII integroidusta.
Laite ollut minulla sen 4kk. Kaikinpuolin edelleen tyytyväinen hankintaan.
Sisäänajossa meni sen 3viikkoa. Sinä aikana ohuehko ääni sai bodya ja kontrollia. Oli se ihan kuunneltava kylmiltäänkin, mutta yllättihän se kuinka iso ero itseasiassa oli.
Ulkonäkö viehättää itseäni. Alkuun sinisen sävyiset mittarit vähän vieroksutti, mutta nyt niihin on tottunut. Vaikka etulevyssä on nuo 6 muovista nuppia, on habitus ja laatu omaan makuuni luottamusta herättävä. Vanha vahvistimeni Accuphase E-305V oli kieltämättä piirun edellä rakentamisen laadukkuudessa.
Luxman toimii hyvin yhteen lämminsoundisten Harbeth p3rseiden kanssa(40th edition). Pitää pikku kaiuttimet hyvin otteessaan. Aikaisempaan vahvistukseen verrattuna ero on todella selkeästi Luxmanin eduksi. Nyt on tarkka, vaivaton ja sävykäs ääni. Äänikuvaa en kauheasti hae, mutta pidän tästä leveämmästä stagesta. Vanhassa ääni ei levinnyt kaiutinlinjan ulkopuolelle, mutta nyt aukeaa melkein huoneen leveydeltä.
Bassomelodioita en ole kotona näin hyvin koskaan pystynyt seuraamaan. Balanssi on omaan makuun kohdallaan, eikä rasittavuuksia kuten kuunteluväsymystä tai sibilansea tarvitse sietää. Iskuäänet tulee todella nautittavasti. Piano, puhallinsoittimet, kitarat ja lauluäänet soi aidon oloisesti, eikä ruuhkaisempikaan materiaali mene tukkoon, vaan kaikkea pystyy seuraamaan-riippuu toki äänitteen laadusta-joko kokonaisuutena tai bongailla yksittäisiä asioita. Vahvistin ei kuitenkaan erottele kaikkea lokeroihinsa joiden välissä on ilmaa, vaan pikemminkin luonnollisenoloisesti yhtenäisempänä äänivallina. Tämä tosin suurelta osin taitaa olla kaiutinsijoittelusta ja varmaan myös kaiuttimista johtuva ominaisuus(siis haluttu sellainen).
On varmasti parempiakin vahvistimia, mutta nyt kun olen saanut vihdoin huoneen, kaiutinten ja vahvistuksen yhteispelin tasolle, missä mikään ei häiritse, ei voi kuin äimistellä hyvää tuuriani. Toki siihen vaikuttaa subbarien onnistunut sijoittelu ja säätö sekä etupäähän tehdyt parannukset. Silti vahvistimen päivitys oli se ratkaiseva tekijä nykyiseen euforiaan.
Tänään sain hommattua erillisen riaan ja alkoi vinyylikin toimimaan kunnolla. Laitteessa on kyllä sisäinen riaa, mutta siinä ei säädöt natsanneet Hanan SL askin kanssa.
Eli jos nyt jotain nillittämistä, niin voisivat laittaa säädöt tuohon sisäiseen phonoasteeseen.