Kuulokkeet lenkkeilyyn

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja fRiGi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

fRiGi

Käyttäjä
Liittynyt
19.12.2006
Viestejä
240
Kaupunki
Salo
On tuossa tuloillaan iPod Nano soitin ja veikkailen jo vähän etukäteen että nuo kuulokkeet ei mun korvaan oo sopivat >:D
Joten jotain tämän tyylisiä meinasin tilailla tuohon kaveriksi:

PMX80_II_ProductImage.jpg
41E0MpDdduL._SL500_AA280_.jpg


Nämä taitaa molemmat olla Sennheiserin tuotantoa. Löytyykös keltään kokemuksia tällaisista?
 
Ei ole kyseisistä Sennheisereistä kokemusta, mutta tuollaisten mallisista kylläkin.

Huomioita:
1) Talvella, pipo päässä, ihan tavalliset nappikuulokkeetkin toimivat, edellyttäen tietenkin, että pipo on tarpeeksi kireällä ;)

On kuitenkin huomioitava, että äkillinen piuhaan kohdistunut nykäisy irroittaa tavallisen napin korvasta joka tapauksessa. Plugimallisiakaan en tästä syystä suosittele, sitäpaitsi plugimallinen on turvallisuusriski, koska se peittää liikenteen tms. äänet.

2)korvan taakse menevä, sangaton malli on kokemukseni mukaan paras mahdollinen. Pysyy korvassa kuin liimattuna, piuha/korva repeää ennen kuin kuuloke lähtee irti korvasta.
3)sanka estää pipon/lippiksen käytön, enkä muutenkaan ole keksinyt mitään järkevää syytä, miksi lenkkeilykuulokkeissa pitäisi olla sanka, joten sellaiset kannattaa jättää kauppaan.
 
Ei myöskään löydy kokemusta avausviestin kuulokkeista, mutta ostin loppukesästä juurikin lenkkeilytarkoitukseen http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10551&storeId=10151&langId=-1&productId=8198552921665376473"]Sonyn MDR-AS50G [/url]kuulokkeet. Nuo ovat siis taipuisalla sangalla varustetut nappikuulokkeet. Miltei huomaamattomat, mutta pysyy päässä kovemmassakin menossa eivätkä pullahtele korvakäytävistä ulos haitaten kuuntelunautintoa. Tärkeä ominaisuus näissä on tuo paidan/takin kaulukseen laitettava klipsu joka pitää kuulokejohdon aloillaan, joten se ei haittaa vaikka soitinta roikottaisi piuhan päässä(mikä tosin ei ole ehkä suositeltavaa :D) Näitä pystyy käyttään tietyin varauksin myös pipon kanssa. Soundi on yllättävänkin hyvä tuon tyyppiseksi. Suosittelen lämpimästi!

216yDKw9stL.jpg
 
Ostat tavalliset sangalliset kuulokkeet ja teippaat ne päähäsi ilmastointiteipillä. Voit valita mitkä kuulokkeet tahansa, ja varmasti pysyy päässä, jos ei teippiä säästele.
 
akg k27i. Ei tuollaisilla sankaräpellyksillä tee mitään. Joko laadukkaampaa nappia korvaan tai sitten akg k27i, senkun px200 tai kossin porta pro.
 
hydromies sanoi:
akg k27i. Ei tuollaisilla sankaräpellyksillä tee mitään. Joko laadukkaampaa nappia korvaan tai sitten akg k27i, senkun px200 tai kossin porta pro.

Hmm, tuollaisia normaalimalleja en kyllä välttämättä lenkkeilyyn suosittelisi, syystä että ne tuskin ovat veden(ja hien)pitäviä (Senkun monet urheilumallit ovat - ja loputkin kestävät niitä). Toinen asia sitten on, että miten sen ipodin saa vesisateessa juostessa pysymään kuivana.

Urheilumalleihin verrattuna tavalliset mallit ovat myös "painavia", senkun OMX 80 11g (säikeen aloittajan postin oikeanpuoleinen kuva), AKG k27i 73g, px 200 60g. Eihän tuo 60g hirveästi ole, muttaa 6x enemmän kuitenkin.

Lisäksi joiden normaalimallien piuhat aika pitkiä, jopa puolentoista metrin luokkaa, urheilumalleissa jonkin verran lyhyempiä - ei tosin ihan hirveästi.

Pilkunviilaustahan tämä on, mutta itselläni on sen verran hyviä kokemuksia urheilumalleista verrattuna tavallisiin, että suosittelisin niitä ehdottomasti. Äänenlaatu on noissa tavallisissa varmasti n kertaa parempi, mutta lenkillä on yleensä sen verran häiriöääniä, että luurien äänentuottokyky on melkeinpä toissijainen niiden säänsietoon ja yleensä muotoiluun (=pysyy päässä kovassakin liikkeessä) verrattuna.
 
Ite täräytin AKG:n 370:set plugit. Ainakin aiempien plugikokemuksien myötä voi sanoa, että ei ne hevillä tipu jos on pipo päässä. Ja kesällä voi käyttää pientä palasta kirkasta teippiä vaatteiden alla poistamassa nykäyksiä jos on ongelmia.
 
Kokeilin tänään kaverin Koss KCS75:a ja tuntuivat ihan hyviltä päässä. Ja päässä myös pysyivät.

Halusin kuitenkin olla erilainen joten nyt on tuloillaan nuo Sennheiserin OMX 80 Sport II:t. Eli nuo aloituspostin oikeanpuolimmaiset.
Kiitos kaikille vastauksista! :)
 
Takaisin
Ylös