Jäivätkö isot messut väliin.

Pitkä "Mörssi" näyttää huokuttelevalta, Mondrian-viimeistelty Elac kornilta ja tuo lasinen skobe silkalta p0rnolta.
Hyvin saksalaista näyttäisi tarjonta olevan.
 
Mallas sanoi:
Tuo [leikkidimangeilla 'koristettu' levysoittimehko] on jotain aivan käsittämättömän kauheata. Siis miten kukaan missään v o i suunnitella ja valmistaa mitään noin pahasti loukkaavaa... ei s__tana, oikeasti, ton t ä y t y y olla pilaa tai sairasta huumoria

*poistuu voimaan pahoin*

Ja hintaa vain 39 000€.

Ehkeivät nuo jalokivet ole aivan muovista kuitenkaan.
 
Muovia tai lasinpaloja, aivan sama
120px-SMirC-puke.svg.png
 
Näin skandinaavisin silmin tätyy ihmetellä tuota keskieurooppalaista makua, jossa kirkas pleksi sekoitetaan kultaan, kromiin ja mustaan.
Kas kun siihen ei sekoiteta vielä alabasteria ja syntymättömän karitsan nahkaa. Hyi hel...

No, kauneus on katsoja silmässä, ja mulla on vaan tälläiset tavalliset siniset.
 
Luultavasti noi pahimmat korniudet on tähdätty ostovoimaisille itämarkkinoille... mutta se ei ole puolustus. Pyhä Tuomela pistää noi designerit vielä pannuun paistumaan, ja se on niille oikein. Ni.
 
Niin. lähinnä tuli mieleen tuosta jalokivilevarista joku Persian Shaahi ja tuhannen ja yhden yön tarinat. Vähän samalta tuntuu välillä kun katselee ulkomaisia sisustus- js remonttiohjelmia jossa on jenkkejä, brittejä tai australialaisia yms. niin näyttää kyllä ihmisten maku vaihtelevan paljonkin eri osissa palloa.
 
pölsä sanoi:
Tuolla on esittely siitä lasikaiuttimesta.

En ota kantaa, miten tuo soi. Voihan se olla vaikka hyväkin, mutta...
Tilannehan lienee tietysti se, että eroa on kilpailijoihin tehtävä konstilla, millä hyvänsä - olkoonkin vain kosmetiikkaa.
Mutta tarviseeko sen silti olla noin ruma?

Sorry - ne on nää mun silmät. Ne eivät ole pienet ja kiiltävät...
...kuten harakoilla.
 
Siinäpä lopultakin lasiesine jonka rinnalla aaltovaasikin näyttää tyylikkäältä.

21IittalaAalto09_tk.jpg
Arabesque%20tekst(1).jpg


Alkuperäisen plänin mukaan siitä piti ilmeisesti tulla kaarevaseinämäinen...?

crystal-arabesque-speaker-cables-.jpg
 
Vaikealta vaikuttaa oma osallistumiseni tuleviinkaan, kattoo nyt miten käy.
Tod.näk. huonosti ja väliin jää, jopa kaikki.

reilun viikon päästä stokis : http://www.gignosaudio.se/
" Sheraton Hotel, 13-14 februari 2010 "

aivan uutena tuttavuutena ( cabassen sivuilta vahingossa löytäneenä ) :
http://high-end-praha.cz/cz/Date_time.htm
" High End Praha - Praha, Czech Republic , March 13th-14th "

ois aika tylyä käydä ekaa kertaa Prahassa, ja nähdä 1 hotelli sisältä >:D

ja tietty se Messu : http://www.highendsociety.de/english/highend/highend.php
München : " HIGH END® 2010: May 6th to 9th 2010 "

Tähän ketjuun voisivat muutkin laittaa löytämiään tapahtumia,
lähinnä siellä "out there" , ei sun täällä.

t. ' RIF '
 
Laitan tämän kopiona tänne. Jos joku keksii paremman ketjun, niin voin siirtää myöhemmin sinne.

Starsandstripes.fi -alueen kauppias halusi sanoa pari sanaa tulevista messuista:

Bros sanoi:
Laitan kommentin tähän kun en näköjään pääse suoraan vastaamaan Munchenin High-End -messut 2010 aiheeseen, mistä moinen muuten mahtaa johtua? Toivon mukaan joku, joka pääsee siirtää tämän sinne. Munchenin messujen 1. päivä, torstai on varattu alan kaupallisille toimijoille ja lehdistölle, joten silloin tuskin päästävät yksityisiä tai yhdistyksiin kuuluvia sisään. Viestittivät, että torstaina ovelta lippuja ei myydä kenellekään. Torstaille vaaditaan ennakkoilmoittautuminen ja etukäteismaksu ja siis todennus siitä, että on oikeutettu lipun ostamaan. Perjantaista eteenpäin messut avat auki kaikille. Perjaina kun lähtee Lufthansan 6.55 koneella niin perillä kahvit juotuaan pääsee heti sisään. Messut ovat ehdottomasti käymisen arvoiset eikä Saksa nyt niin ***** maa ole kuin Seppo Räty sanoi. Sepolla oli vaan huono päivä...

Alkuperäinen teksti: https://foorumi.hifiharrastajat.org/showthread.php?62169&p=948162&viewfull=1#post948162
 
Pikaterveiset 'Muksenista', paljon on taas kaikkea näytillä.
 

Liitteet

  • munchen.jpg
    munchen.jpg
    24 KB · Katsottu: 369
Ja tässä kuvia, taisin kuvata koko transrotorin malliston ja kaikenlaista muutakin härpätintä, kuvien laatu nyt on mitä on pokkarilla napsittuna ja
joistain laitteista saa taustan tekstejä yms. tarkkailemalla keksittyä minkä valmistajan laitteita on kyseessä. Jos jokin mielenkiintoinen ei selviä niin kyselkää, koitan muistella valmistajaa.

http://picasaweb.google.fi/hifiSihvis/Munich2010?feat=directlink#
 
^Minä päivänä kävit ? Olisin varmaan tunnistanut, jos olisi törmätty, kun kävin siellä itsekin...
 
Perjantaina klo 10-16:30 (loppu voimat kesken) ja lauantaina klo 10-15 (oli jo kutakuinkin kaikki nähty ja edellisen päivän parhaat toiseen kertaan). Vain kerran kuulin puhuttavan suomea tuolla kierrellessäni.
 
Ihan tuli muistot mieleen... Mikäs oli paras setti? Mitkä noi päätteet on tuolla Acapellan Violon(cello?) kanssa? Melkoiset mörssärit näyttäisi olevan kyllä.

Muistatko mitkä kajarit oli tuon Audio Aeron LaSourcen kanssa setissä?
 
Vinkkinä vielä merkkien bongaukseen että kokonaisuuden eri osia voi löytyä viereisistä kuvista.

LaSourcen kanssa siis Ascendon kaiuttimet ja Acapellaa käskyttämässä Ypsilon set100.

Paljolti meni katselumessuiksi, mutta parhaista ja muista kokemuksisa tarkemmin blogissa kenties helatorstai-illasta.
 
Paljon hienoja kuvia Sihviksellä. Herättää kiinnostusta matkaraporttia kohtaan.

:-) v-a
 
Takaisin
Ylös