Itse tehdyt magnetostaatit

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Samppo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Samppo

Käyttäjä
Liittynyt
9.8.2006
Viestejä
517
Tuommonen ajatus on aina tasaisin välein käynyt mielessä jo monta vuotta. Aikoinaan tuli tehtyä ferriittimagneeteilla diskantit ja basso-osatkin reikälevyjen ja magneettien osalta, mutta kiinnostus lopahti kun markkinoille alkoi tulemaan neodyymimagneetteja.
Magnetostaateista on aikoinaan julkaistu muutamia rakennusohjeita ruotsalais-tanskalaisessa High Fidelity lehdessä, La Folia ja Egevang Rib II nimillä. Sitten on herrat Dahlberg ja Berg ruotsissa joilta löytyy ohjeet diskantti-keskiäänisen valmistamiseen.

Alkuperäiset ohjeet on ainakin jonkin aikaa seuraavassa osoitteessa:
http://www.multi.fi/~samppo/Magnetostaatti/

netistä löytyvät rakennusohjeet:
http://www.magnetostatic.com/
http://www.dahlbergaudiodesign.se/del1/del1.htm
http://www2.hemsida.net/martinberg/Beskrivning_av_banddiskant 1.html

Apogeen vanhoja korjausvideoita löytyy minulta CD:nä, näistä selviää aika hyvin kaiuttimen rakenne.

Itse olin ajattelut osittain näitten ohjeiden pohjalta rakentaa sekä basso että diskanttielementit neodyymimagneeteilla, mutta ainakin bassojen osalta niin, että magneettirakennelman voi tarpeen vaatiessa rakentaa uudelleen tai muokata. Magneetteihin pitäisi tietysti laittaa sen verran rahaa kiinni että olis myös pakko tehdä kajarit valmiiksi :)

Kysyisinkin että onko muilla kiinnostusta lähteä tilaamaan neodyymimagneetteja kiinasta suoraan tehtaalta, jossa hintataso on huomattavasti kohtuullisempi kuin euroopassa tai jenkeissä. Jonkin aikaa sitten tästä oli juttua ainakin dvdplazan puolella muttei oikein herättänyt kiinnostusta. Mikäli saisi muutaman hengen porukan kasaan niin hinta laskisi huomattavasti, etenkin rahdin osalta. Omalla kohdalla asia saattaisi olla ajankohtainen tuossa ensi vuoden alkupuolella, eli näin alustavasti kyselen josko löytyy kiinnostuneita.
 
Löytyy kiinnostusta. Ei ihan heti vielä tännekään, mutta tuo alkuvuosi kuulostaa paremmalta.
 
Raportoikaa toki sitten kun rojektit ovat edenneet. Minä ainaskin olen ihan kysymysmerkkinä miten kalvo ja johtimet toteutetaan.
 
anttiruha sanoi:
Raportoikaa toki sitten kun rojektit ovat edenneet. Minä ainaskin olen ihan kysymysmerkkinä miten kalvo ja johtimet toteutetaan.

Tuolla on pikku vinkki: http://www.dahlbergaudiodesign.se/del3/del3.htm

Saippualla ja vedellä pääsee pitkälle, tietysti aika haasteellista jos meinaa koko bassopaneelin leikata kerralla yhdestä palasta. Perästä kuuluu jos on kuuluakseen :)
 
Riippuen koosta ja hinnasta, saattaisin tilata magneetteja muutamia kappaleita.
 
Ei tullut tuossa sen tarkemmin kerrottua paljonko tuolta pitäisi tilata että saisi rahdin halvemmalla. Eli jos tilaa yli 45kg edestä (esim. n.600kpl 75x16x5mm N40) saa noutaa tavaran suoraan lentokentältä. Tuolloin rahtihinta tippuu alle puoleen per kilo verrattuna tavalliseen lentopostiin. Viimeksi kesällä halvempi rahti oli 5,30 USD/kilo.
Mulla olis tarvetta ehkä n. 400 kpl jos ajatellaan yllämainittua kokoa, joka maksaa noin 1 USD/kappale. Tuota kokoa olen harkinnut, mutta saatan päätyä toiseen.
Tehdas johon olen ollut yhteydessä pystyy toimittamaan melkein mitä kokoa tahansa. Muutama kappale tiettyä kokoa eivät myy, vaan puhutaan vähintään kymmenistä

Tuli tuossa äsken kyllä ostettua Apogee Scintillat projektiksi (bassokalvo rikki ym.), mutta se nyt ei tähän vaikuta. Ajatuksena on silti kokeilla itse tehdä alusta loppuun magnetostaatit.
 
Laitatko tehtaan yhteystiedot tähän tai YV:nä. Kyselen sieltä kokoja ja hintoja etukäteen. Todennäköisesti magnetointisuunta tulee olemaan eri kuin sinun projektissa.
 
Olisko magneettitilaukseen vielä kiinnostusta? Itellä olis siinä vaiheessa että vois ehkä alkaa toteuttamaan projektia.
 
Kiinnostaa mutta kuinka iso on epäonnistumisen riski ?
Onko valokuvia valmiista kaiuttimista ja kokemuksia
Mitä kaiuttimet tulevat maksamaan, noin arvio ?
 
Jos ajatellaan esim. kapeaa nauhaa ja tavalliset elementit jotka hoitaa alapään, niin en näe suurempaa ongelmaa, jos omaa jonkinlaiset kädentaidot. Mikäli haluaa bassotkin nauhoista niin se on jo haastavampi juttu. Ainahan kaiutinrakentelussa on epäonnistumisen riski, oli sitten elementit mitkä tahansa..

Kustannukset on ihan siitä kiinni minkälaiset ja miten isot kajarit aikoo tehdä. Esimerkkinä kaiutinpari vaikka 1 metrin pituisilla nauhoilla ja bassoiksi peerless 6½" sds, 6 kpl/puoli. Magneetit maksaa n. 100-250€, metallitangot, kotelot ym. riippuen viimeistelystä 150-500€, bassot n. 250€.

Kotimaassa en ole nähnyt kenenkään toteuttamaa projektia, mutta esim. tuolla on tehty:
http://www.diyaudio.com/forums/planars-exotics/155811-diy-planarspeakers.html
http://www.diyaudio.com/forums/planars-exotics/50162-another-diy-ribbon-thread.html
http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70050
http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47063

Katso myös nuo linkittämäni rakennusohjeet ekassa viestissä.

Itse tein aikoinaan nauhat ferriittimagneeteilla, mutta herkkyys jätti toivomisen varaa. Tämän päivän tehokkailla neodyymimagneeteilla tuokin hoituu
 
Takaisin
Ylös