Olen saavuttanut suurinpiirtein rajan tämän hetkisten stereolaitteiden kanssa, sillä olen soundiin varsin tyytyväinen enkä ole tyytynyt halvempaan laitteeseen kuin olisi tehnyt mieli. Olen huomannut, että omalla kohdallani iso investointi kirpaisee vain kerran, mutta halpis kirpaisee joka kerta kun sitä käyttää. Laitteiden parantamisen sijasta akustiikka kaipaa samanlaista hiomista, mitä tein joitakin vuosia sitten täysin toisenlaista settiä ja huonejärjestystä varten.
Yhteensä stereolaitteissa on rahaa kiinni noin 4500 euroa tai jonkin verran yli. Olen mielestäni onnistunut hankkimaan laitteet hyvin edullisesti, koska ovh hinnoista laskettuna hinta olisi luokkaa 7500. Toisaalta onhan mulla ylimääräistä arsenaalia toisen tai kolmannenkin setin verran, mutta se on toinen juttu.
Seuraavaksi stereosettiin voisin lisätä virtalähteen cd soittimelle ja paremman riaa-vahvistimen. En ole kuitenkaan valmis törsäämään noihin rahaa jostain syystä. Jotain Ebay tarjouksia on tullut tehtyä edullisten hankintojen toivossa, mutta ei ole vielä tärpännyt. Kaiutinkaapelit kaipaavat päivittämistä, mutta nyt ei ole mahdollisuuksia niin kattaviin testauksiin, mitä paremman kaapelin löytäminen edellyttäisi. Seuraavaksi katsoisin paremmaksi sijoittaa rahaa esim. kotiteatteripuolen subbariin, jota tällä hetkellä ei ole lainkaan vaikka tuhti vahvistin ja DCX2496 löytyykin. Raha ei tällä hetkellä ole rajoittava tekijä vaan ennemminkin aika ja arvostuskysymykset, sillä hyllyt pursuavat keskeneräisiä projekteja, jotka todellakin haluaisin valmiiksi. Isommat investoinnit teen seuraavaksi isompaan, parempaan ja paremmin varusteltuun autoon vaikka ei siinäkään ole oikeastaan mitään järkeä. Olisi parempi laittaa enemmän rahaa sijoitusrahastoihin. Esim. Kiinarahastoni on kasvanut viimeisen vuoden aikana 75% eli se on ollut rahassa mitattuna hieman tuottoisampi kuin hifisijoitukseni. Toisaalta kaikkea ei voi mitata kossupulloina kuten eräs viisas kerran totesi Mersun ostaessaan.
Rahallinen tuppaa kuitenkin kasvamaan vuosi vuodelta. En kuitenkaan usko, että missään tilanteessa stereo ja kotiteatterisetin yhteiskustannus nousisi yli 20 000 euroa. Laittaisin mieluummin rahat vaikkapa sisustukseen, matkailuun, lapsen tarpeisiin ja vaimon tyytyväisenä pitämiseen. Omakotitalo on suurin materialistinen haave, mutta niihin kustannuksiin verrattuna hifistely näissä mittakaavoissa on melkoisen mitätöntä.
Edit: tuo nykyinen 4500 näyttäisi olevan vain alle 15% siitä, mitä seuraava autohankinta tulee väkisinkin maksamaan (perheauto, kohtuullisella koneella ja automaattivaihteistolla). En näytä arvostavan tätä harrastusta rahallisesti kovinkaan paljon
