ahaapalainen
Hifiharrastaja
Niin, tässäkin voi ajetella pitää sitä hinta-laatusuhdetta tärkeimpänä tekijänä. Eli saako sijoitetulle rahalla tarpeeksi vastinetta - ja onko sijoituksen "tärkeysjärjestys" se oikea. Kannattaako esim. sijoittaa siihen kuunteluhuoneen akustiikkaan se "sulakkeiden hinta"?
Hifisulakkeista en tiedä mitään. En ole sellaisia koskaan kokeillut, mutta pari huomiota tuosta viestistä noin yleisellä tasolla:
- hinta-laatusuhde: Kaikille lienee selvää, että hinta-laatusuhde ei ole sillä tavalla suoraviivainen, että kun maksaa kaksinkertaisen hinnan, niin saa kaksinkertaisen parannuksen. Olipa tuote mikä hyvänsä. On selvää, että mitä kalliimmista vempeleistä on kysymys, niin joutuu maksamaan yhä suurempia summia yhä pienemmistä parannuksista. Se on sitten jokaisen subjektiivinen arvio, että saako rahoilleen riittävää vastinetta.
- tärkeysjärjestys: kummallisesti aina oletetaan, että kalliiden sulakkeiden ostaja ei ole panostanut akustiikkaan. Entä jos meillä onkin natasin mainitseman 150 keuron vahvistimen omistaja, jolla on akustiikan ammattilaisten tappiin hieroma kuunteluhuone. Siinä kohtaa 600 panostus ei tuone mitään lisää akustiikkaan eikä toisaalta 600 sulakkeisiin tuo juuri mitään lisää vahvistimen hintaan.