Hifi-kaiuttimet noin 1400 euroa?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jyrki_P
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
No jos vaiheet kerran ovat kohdallaan, niin itse lähtisin vielä kääntämään kuuntelusuuntaa 90 astetta ennen mahdollista kaiutinvaihtoa.

Omakohtaisesti Jordanit soivat huonommin nykyisessä lyhyemmän seinän asemassaan kuin entisessä, sijaitessaan leveämmällä seinällä (huone 3,9m*5,2m). Nykyinen asemointi hallituksen ansiota, huomioiden kuitenkin tulevan toistimien päivityksen, joiden kohdalla oletuksena tämän asemoinnin paremmuus. >:D
 
fynne, minkä kokoinen tila ja millainen sijoittelu sulla on? Lyhyellä vai pitkällä seinällä? Etäisyys seiniin? Millainen kaiuttimien suuntaus normaalille kuuntelupaikalle.
Olen minäkin näistä saanut latteata ja melko karmeaakin saundia joskus kun heitin ne työhuoneen pitkälle seinälle melkein seinään kiinni ja kuuntelin vielä 80-luvun lopun hevivinyyliä. :D

(heh, eemeli näköjään ehti kysyä melkein samat) :)
 
Lyhyellä seinällä ne on, etäisyys sivuseiniin alle 80 cm, mikä saattaa olla yksi syy. Varsinkaan kun seinän heijastuskohdissa ei ole mitään vaimennusta. Toisaalta kyse saattaa olla hiukan nykyisissä laitteissanikin, jos totta puhutaan. Kyllä sitä syvyyttä joskus oli hiukan enemmän, mutta ei kaiuttiminen "täydellisestä katoamisesta" silti ole ikinä voinut puhua. Olen nimittäin kuullut monia halvempia kajareita elämässäni, jotka todellakin projisoivat sen äänen mahtavan kauas taakse.

Ai niin lisähuomiona, että ilman etukangasta en ole koskaan pystynyt näitä kuuntelemaan, diskantti vetää silloin kaiken huomion puoleensa.
 
Kyllähän stereophilessäkin sanotaan "In a small, sparsely furnished room, the Response One SC might sound just a little bright." ja rapakon takana nämä kaiuttimet myydään sentään laadukkaammalla jakosuotimella.
 
Mulla ne on 25:n neliön huoneessa ja n. metrin takaseinästä. Toisen puolen sivuseinään n. 80cm ja toiseen n. 1,5m. Takaseinällä paksu ryijy, ei muuta "akustointia".

Suhteellisen pienellä kaiuttimien liiuttelulla olen saanut ääneen melko dramaattisia muutoksia tässä tilassa aikaiseksi, vaikka akustiikka onkin aika suolesta tässä huushollissa.

Ykköskajarit ei ole jostain syystä (ehkäpä siitä kun on suljettu kotelo) niin arat sijoiteltavat kun 1 SC:t vaikka huomattavasti järeämmät ovatkin.
 
fynne sanoi:
... kyllä vaiheet sun muut ovat oikein...

Niin tähän vielä sen verran, että tarkoitin sisäisen johdotuksen vaiheisuutta - niin sinäkin?

Nuo kommenttisi diskantin integroitumattomuudesta ja bassojen vähyydestä (riippuu tietysti mikä on tavoite ja mikä realismia) vaan sopisivat jokseenkin mukavasti vaiheongelmiin. Ei kai se ihan ensimmäinen kerta olisi, jos tehtaalla jo vahinko käy...
 
Luulenpa että kysymys on yksinkertaisesti Proacien kuuluisasta "lautasen muotoisesta" vasteesta ja siitä että meikäläisen korvat on yliherkkiä millekään diskantin korostuneisuudelle. Eikä nykyinen laitteisto ainakaan asiassa auta. Siihen kun lisätään monesti mainittu eteen päin työntyvä stereokuva, niin lopputulos ei vaan miellytä.
 
Onko joku kuunnellut Totemin Rainmaerit tarkemmin? Samanhintaiset kaikattimet Arrojen kanssa ovat. 1300€ ovh.

Messuilla olivat käytössä Nordostin kaapelidemossa joten eivät ne sen puolesta aivan sudet voi olla, jos kerran jotain eroja pitäis välittyä läpi. Itselle sivutuoliin jäi hyvä maku. Joskin tila oli niille liian suuri.
 
Kävin noita Totemeita kuuntelemassa muutama viikko sitten Hifihuoneella. Aika samankuuloiset pikaisen testi perusteella olivat kuin Dynaudion Focus 110:t.
 
Cytoni sanoi:
Kävin noita Totemeita kuuntelemassa muutama viikko sitten Hifihuoneella. Aika samankuuloiset pikaisen testi perusteella olivat kuin Dynaudion Focus 110:t.

No sinne sitten pitää mennä. Eipä näy niillä listoilla.
 
Juu, kyllä siellä taitaa olla koko Totem-mallisto myynnissä. Siellä on myös Mark & Danielsia saatavilla.
 
Cytoni sanoi:
Juu, kyllä siellä taitaa olla koko Totem-mallisto myynnissä. Siellä on myös Mark & Danielsia saatavilla.

(menossa vetämään kengän nauhoja kiinni) ;)
 
No miltäs ne sateentekijät kuulosti. Itsekkin messuilla tykkäsin äänestä.
Tai mitä nyt sen hetken sivusta kuulin, Ja volaa oli kyllä ihan liikaa ja musakaan ei oikein ollut omaan makuun.
Olisko noista rokkipöntöiksi???
 
jaggeri sanoi:
No miltäs ne sateentekijät kuulosti. Itsekkin messuilla tykkäsin äänestä.
Tai mitä nyt sen hetken sivusta kuulin, Ja volaa oli kyllä ihan liikaa ja musakaan ei oikein ollut omaan makuun.
Olisko noista rokkipöntöiksi???

Jaa'a. Itse jäin loppujen lopuksi kuuntelemaan Arroja lähinnä. Rainmakerin soivat kirkkaammpi kuin Arrot, jotenkin enemmän kuin normaalit kaiuttimet. :) Arrot soivat erikoisella tavalla, mielenkiintoisesti. Enpä osaa oikein selittää edes, pitää ottaa ne kotiin joskus. Alapäätoisto Arrossa oli aika hyvä niin pieneksi kaiuttimeksi. Rainmakerin basso potkaisi korkeammalla ja tiukemmin, Arro taas meni suht alas ja rauhallisesti.
 
jaggeri sanoi:
Eli taitaa olla dynyn 42/110 parhaat rokkipöntöt. Ja ovat halvempiakin..

No ei mulle 42:set tällä kertaa riitä, no offense. On 110:t NIIN paljon paremmat. Tiukasti vertaisin Rainmakerit Focuksien kanssa. ;)
 
Täytyi nyt tulla sanomaan että vaikka alkuun Contourit olivat vähän mitäänsanomattomat, niin olen niistä alkanut pitämään.
 
Takaisin
Ylös