dCS Bartók APEX nyt esittelyssä MR Hifi Showroomilla

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mrhifi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

mrhifi

Yhteistyökumppani
Liittynyt
8.8.2006
Viestejä
747
1000001776.webp

Englantilainen dCS eli Data Conversion Systems, Ltd, on johtava digilaiteiden valmistaja, joka tunnetaan miltei pakkomielteisestä keskittymisestä yksityiskohtiin, niin teknisissä ratkaisuissa kuin siinä, mitä yritys tavoittelee musiikin toistamiselta digiäänilähteiden kautta: äänen poikkeuksellista hienovaraisuutta, tilakokemusta sekä musiikin ajan ja harmonisen rakenteen seuraamiskykyä. Näihin asioihin dCS on pyrkinyt jo yli 30 vuoden ajan kehittämällä omintakeisia ratkaisuja digitaalisesti tallennetun äänen kaikilla osa-alueilla sekä huolellisella käsityöllä.

Bartók APEX nyt esittelyssä MR Hifi Showroomilla, tässä hieman iltalukemista Bartokista:

dCS:n Bartók (23850 eur) korvasi kehutun dCS Debussy DAC:n vuonna 2019 ja toi mukanaan verkkosuoratoiston, dCS:n uusimman digitaalisen prosessointialustan ja alun perin Rossini-sarjaa varten kehitetyn Ring DAC -tekniikan.

Vuonna 2023 Bartók DAC sai Vivaldille ja Rossinille alunperin kehitetyn APEX-laitteistopäivityksen uudelleen konfiguroidulla pääpiirilevyllä (yksittäiset transistorit on korvattu yhdistepareilla), uudella kelloarkkitehtuurilla, paremmalla virransyötöllä (pienempi lähtöimpedanssi) ja täysin uudella lähtöasteella (uudet suodin- ja summausvaiheet).

APEXin ansiosta Bartók DAC tarjoaa nyt paitsi paremmat mittaustulokset ja kasvaneen lineaarisuuden, myös sellaista sekä äänen dynamiikkaa, yksityiskohtaisuutta ja läpinäkyvyyttä, joka oli aiemmin mahdollista vain Rossini- tai Vivaldi APEX – laitteilla.

Bartók APEX tarjoaa korkean 24-bittisen (mm. dsd:tä natiivissa ja DoP-muodoissa) suoratoiston ethernetin kautta nas-asemalta tai online-musiikkipalveluista, kuten Tidal, Spotify, Qobuz, Deezer, Roon, tai AirPlayn kautta, sekä täyden mqa- dekoodauksen ja renderöinnin. Henkilökohtaisia musiikkitiedostoja pääsee toistamaan usb-, aes- tai s/pdif- tulojen kautta. dCS:n Mosaic-Android/iOS-sovellus tekee musiikin kuuntelusta ja järjestelmäasetusten muuttamisesta helppoa.

Varaa aika elämäsi demoon!

Lisätietoa: www.mrhifi.fi/dcs

#mrhifi #herrahifi #mrhifishowroom #dcsbartok #kunvainparasonkyllinhyvää #varaaaikakuunteluun

1000001777.webp
1000001778.webp
1000001781.webp
 
Viimeksi muokattu:
Takaisin
Ylös