Apple TV, hifiä?

bayerische

Käyttäjä
Liittynyt
8.1.2008
Viestejä
269
Kaupunki
Tammisaari
Ajattelin että Apple TV voisi olla kiva digimedia kaveri Beolab 5 kaiuttimille.

Apple TV'llä on spdif out optisena, Beolab5 spdif in coaxiaalina, mutta löytyy vissiin konvertteria?

Jos Apple TV kautta käyttäisin Lossless, niin kai "laatu" pitäisi olla yhtä hyvä kuin CD'stä?
 
Itse suosittelen myös Mac Mini -vaihtoehtoa, kuten vastaaja edellä, jollet ole varma lopullisista käyttötarpeista. Apple TV on kiva konsepti, mutta tuotteena aika rajoittunut. (Asia joko haittaa tai ei.)

Edit. Näköjään D/A-konversio hoituikin jo Beolabilla. Ulkoista DACia olin suosittelemassa, mutta editoin nyt pois...
 
Joo, ulkoista daccia on turha kuin beolab 5'sen jakosuotimet ovat digtaalisia, ja sen takia se konvertoi kaikki analoogiset signaalit digitaaliseen muotoon.

Uskon myös että Mac mini saattaa olla parempi vaihtoehto. Käyttäisin iPhone kaukosäätimenä, koska en usko kuitenkin tulevani käyttämään sen TV'n kanssa paljon.
 
Siis samaa hifiä apple tv edustaa kuin mini mac äänenlaadullisesti.
Siltä osin se ei ole epäonnistunut.
Lähinnä on kyse kaikista siihen liitetyistä tulevista palveluista, jotka ei ole ainakaan tällä pallonpuoliskolla lähtenyt lentoon. ( leffavuokraus ym)

ohessa mielenkiintoinen artikkkeli, johon kannattaa tutustua:

http://www.psaudio.com/ps/newsletters/august-2008

itselläni on AppleTV, Altmann BYOB DAC, jota ohjaan kaukosäätimellä ja iPhonella.
toimii loistavasti.
 
Back
Ylös