Jos Beyerin soundimaailma uppoaa, niin kokeilemisen arvoiset voisi olla Custom Studiot. Ovat suljetut kuten 550:t, mutta niiden "sulkeutuneisuutta" voi säätää 4 asentoisella säätimellä. 1 asento leikkaa bassoja, 2 on "flat" ja 3 sekä 4 boostaa bassoja.Itselläni nuo AKG K550 - ja ei ne eivät vain riittä - bassoa uupuu pahasti (oli kyllä tiedossa kun hankin..oli vain "hyvät kaupat").
Annoin nämä AKG:t tyttärelleni...10 v. oli ihan iloinen niistä. Olen sen verta 80/90-luvun bassosukupolven ihminen, että bassoa pitää löytyä, muita ääniä unohtamatta ("Bassoa lujemmalle" huusi yksikin kaverini saapasjalkarokissa aikoinaan sleeppareille...).
Nykyinen tilanne mennyt siihen, että pitää näihinkin (kuulokkeisiin) panostaa vähän enemmän.
Nyt olisi hakusessa nuo speksit täyttävät piuhalliset kuulokkeet - max. hinta n. 600 €, halvemmatkin saa ollaIdeoita, suuntaa mihin mennä?
Toki jos budjetti on 600€, niin varmasti parempiakin löytyy, mutta en usko että niin reilulla bassolla kuin noi beyerit bassot täysillä. Poislukien tietenkin marketeissa myytävät "hyper-bass" luurit.
Annan ääneni myös noille 845bt luureille jos muuten tykkäsit 550:n soundista. Tai jos langattomuudelle ei ole tarvetta, niin akg 545 on sama luuri ilman bt ominaisuutta.